İçeriğe geç

Antalya Kart HES Kodu Tanımlama

  Korona virüsten korunma tedbirleri kapsamında alınan karar ile şehir için toplu taşımada HES kodu mecburi olmuştur. Antalyalı vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarında kullandığı Antalya Kent Kartlarına HES kodlarını tanımlamaları artık zorunludur.

  Antalya Kart HES Kodu Tanımlama

  Antalyalı vatandaşlar 15 Ocak’tan beri ulaşım kartlarına hes kodu tanımlama işlemini yapmış durumdadırlar. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen hizmet ile, toplu taşıma araçlarında HES kodlu binişler başlamış durumdadır. Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların HES kodlarını tanımlamaları mecburidir. Tanımlama işlemini yapmayanlar ulaşım hizmetinden faydalanamazlar.

  Korona virüsten korunmak amacıyla alınan karar ile karantinada olması gereken kişilerin halkın arasına karışmasını engellemek hedeflenmiştir. Bu sayede virüsün yayılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Çalışan ve dışarı çıkmak zorunda kalan insanların ve dolaylı olarak ailelerin korunması için, hasta kişilerin evlerinde kalmaları gerekir.

  Antalya Kart HES Kodu Tanımlama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Antalya Kart kullanan Antalyalı vatandaşlar hes kodlarını tanımlamak için aşağıdaki adımları izlemelidir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, Antalya Kart Hes kodu tanımlama sayfasına girin.

  Antalya Kent Kart Hes Kodu sorgulama sayfası için tıklayınız.

  • Antalya Kent kart hes kodu sorgulama sayfasına girdikten sonra Hes kodu, T.C. Kimlik numaranız ve ulaşım kartı numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Formu onaylayın ve ‘Tanımla’ düğmesine tıklayın.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu almak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma : Mobil uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin ve hes kodu sorgulama işleminizi gerçekleştirin.
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma : E-devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yaparak hes kodunuzu alabilirsiniz.
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma : HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderin.

  Bu yöntemlerin ayrıntılı halini görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.