İçeriğe geç

Türkiye Finans T2 Ne Demek?

  Borsa’da kullanılan bazı terimler yeni yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. T1, T2, T3, T0 terimlerinin ne anlama geldiğini öğrenmek isteyenler için makalemiz faydalı olacaktır. Bu terimler sadece Türkiye Finans Bank’a ait değildir. Genel borsa terimleridir.

  Borsada T1 Ne Demek?

  Borsada t1 takas günü demektir. Bu terim yatırımcıların hisse senedi satışı sonrasında paralarının ne zaman çekilebilir olacağını gösterir. T1 olunca bakiyede görünen miktar 1 gün sonra çekilebilir demektir. Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinin alınması halinde satış işlemi yine T+1 şeklinde gerçekleşir. Aldığınız gün değil bir gün sonra satış yapabilirsiniz. Yani T+1 şeklinde satış yapmış olursunuz.

  Borsada T2 Ne Demek?

  T1 ile aynı mantık olarak, paranın kullanılabileceği günü ifade eder. Yatırımcının T2 bakiyesinde gördüğü miktar 2 gün sonra çekilebilir ve kullanılabilir olan miktardır. Takas sisteminden dolayı satılan hissenin takası 2 gün sürer. Hisse satış fiyatınız ne olursa hesabınıza yansıyan tutar da o olur. Örnek vermek gerekirse HHH hisse senedini 20 Lira fiyat ile pazartesi günü satan bir yatırımcının satıştan dolayı hesabında bulunan para T+2 olarak görünür. Yatırımcı hisse satışı doğrultusunda elde ettiği parayı 2 gün sonra çekim yapıp kullanabilir. T2 bakiyesinde görünen parayı nakit olarak çekemezsiniz fakat hisse senedi alış satış işlemlerinde kullanabilirsiniz.

  Borsada T3 Ne Demek?

  Borsada T3 fonlar için kullanılır. Fonların satış zamanını gösteren terimdir. Bir fonu bugün alırsanız ne zaman satabileceğinizi gösterir.

  Borsada T0 Ne Demek?

  Borsada T0 hisse senedi satışından sonra paranın bekleme olmadan çekilebilir olduğunu gösterir. Bu uygulama her aracı firmada yoktur. Çoğu uygulamaz.

  T1 ve T2 ile İlgili Diğer Ayrıntılar

  Borsada T talimat verilen gün anlamına gelir. T1 ve T2 bakiyesinde bulunan paranın yatırımcı tarafından ne zaman çekilebileceğini gösterir. Bu terimler bakiyede görünen para ile diğer yatırım işlemlerine devam edebileceğinize dair bir kısıtlama getirmez. Sadece parayı nakit olarak çekemezsiniz. Ancak yatırım yapabilirsiniz. Hafta sonralı iş günü sayılmaz. Bu yüzden T2 gördüğünüzde eğer günlerden cuma ise bakiyede bulunan miktar salı günü çekilebilir demektir.