İçeriğe geç

Vergi Borcu Sorgulama e-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bazı durumlarda devlete vergi ödemek durumundadır. Vergiyi doğuran sebepler ortaya çıktıysa devlete borçlanırsınız. Vergi borcu olup olmadığını merak eden kişiler için bir kaç yöntem vardır. Vergi dairelerine giderek yada internet sitesi üzerinden vergi borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak birde online olarak kolay yoldan sorgulama yapma imkanınız vardır.

  Makalemizde e-devlet kapısı sistemi üzerinden nasıl vergi borcu sorgulanır bunu anlatacağız.

  Vergi Borcu Sorgulama e-Devlet Nasıl Yapılır?

  e-Devlet kapısı sistemi üzerinden vergi borcunuz olup olmadığını öğrenmek isterseniz bu makaleden faydalanabilirsiniz. Bir çok alanda olduğu gibi vergi borcu sorgulama işlemi için de e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için önce internet sitesi yada mobil uygulama üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. e-devlet kapısı internet sitesinden giriş yapmak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  • Siteye girdikten sonra TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapın. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız PTT işyerlerine giderek ilk şifrenizi alabilirsiniz. Daha önce aldığınız şifrenizi unuttuysanız site üzerinden şifremi unuttum seçeneğini tıklayarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.
  • Sonra e-hizmetler bölümüne gelmeniz gerekiyor.
  • e-hizmetler bölümüne geldikten sonra burada bulunan seçenekler arasında Gelir İdaresi Başkanlığı kısmına tıklayın.
  • Karşınıza alt hizmetler açılacaktır. Alt hizmetlerden Vergi Borcu Sorgulama seçeneğini seçin.
  • Buraya tıkladıktan sonra karşınıza vergi borcu durumunuzu gösteren bilgiler gelecektir.

  e-devlet vergi borcu sorgulama sayfasına kısa yoldan ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  e-devlet kapısı sistemini mobil uygulama üzerinden kullanma imkanınız vardır. Bu kolaylık için aşağıdaki bağlantıdan mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirin. Daha sonra yukarıda anlattığımız gibi sisteme TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yapın. Sonra e-hizmetler > Gelir İdaresi Başkanlığı > Vergi Borcu Sorgulama yolunu izleyerek borcunuzun olup olmadığını görebilirsiniz. Mobil uygulamayı indirmek için telefonunuzun kullandığı işletim sistemine göre seçim yapmalısınız. Android için play store üzerinden indirmelisiniz. IOS için app store üzerinden indirmeniz gerekir.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.