İçeriğe geç

Vergi Kimlik No Nedir?

  Vergi konusu söz konusu olduğunda verilen 10 hanemi sihirli numaradır. Vergi no uzun ismiyle vergi kimlik numarasıdır. Vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin kamu kurumlarında kullandıkları numaradır. Vergi öderken bu numara talep edilir. Kişi yada kuruma özel bir numara olduğu için başkası kullanamaz. Vergi kimlik numarasını kullanması gereken kişiler vergi sorumluluğu doğuran bazı işlerdir. Bu işleri kabaca sıralamak gerekirse; finansal kiralama işlerinde çalışanlar, bankacılık sektöründe yapılan işlemler, çek, senet, havale ve bono işlemleriyle uğraşarak kazanç sağlayanlar, noterde yapılacak işlemlerde, sigortacılık sektöründe, icra takiplerini yaparken, tapu işlemlerinde kısaca yapılması sonucunda vergi ödenmesi gereken tüm işlerde vergi kimlik numarası kullanılır.

  Vergi kimlik numarası almak için vergi dairesine online yada bizzat giderek başvuru yapılması gerekir. Vergi kimlik numarası almak için nüfus cüzdanı yada noter onaylı fotokopisi yeterlidir. Tüzel kişi olarak alınacaksa kuruluş sözleşmesi yada tescil talepnamesi ile birlikte gidilmesi gerekir.

  Vergi kimlik numarası sadece TC vatandaşlarına verilmez. Ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin başvurması durumunda Yabancılar için potansiyel vergi kimlik numarası verilir. Alabilmek için online yöntemi kullanabilirler.

  İnteraktif Vergi Dairesinden vergi kimlik numarası almak için tıklayınız.

  Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra Doğrulamalar sekmesine tıklayın ve buradan “Yabancılar İçin Potansiyel Vergi Kimlik Numarası” sekmesine tıklayın. Gelen sayfada bulunan alanları eksiksiz bir şekilde doldurarak vergi kimlik numarası tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.

  Vergi Kimlik No Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Vergi kimlik no sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz yöntemler aşağıdaki şekilde listelenir:

  • Online Olarak Vergi Kimlik No Sorgulama
  • e-Devlet Kapısı İnternet Sitesi Üzerinden Vergi Kimlik No Sorgulama
  • Vergi Dairesine Giderek Vergi Kimlik No Sorgulama

  Bu yöntemlerin detaylı anlatımlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılarda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  Vergi Kimlik No Doğrulama Nedir?

  Vergi kimlik no doğrulama işlemi vergi borçlarını öğremek içindir. Kişisel vergi borçlarını yada tüzel vergi borçlarını vergi kimlik no doğrulama işlemi ile görebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken detay doğrulama yapılan bilgilerdir. Tüzel kişi ise vergi kimlik numarası kullanılır. Gerçek kişi ise vergi kimlik numarası yada TC kimlik numarası ve formda istenen diğer bilgilerin girilmesi gerekir.

  Vergi kimlik no doğrulama işlemi için tıklayınız.