İçeriğe geç

Vergi No Sorgulama

  Tüzel ve gerçek kişilerin kamu ve özel kuruluşlarda yapılan işlemlerinin kayıt altına alınabilmesi için verilen numaradır. Ülkemizde herkesin alması zorunlu olan vergi numarası, vergi kayıtlarının tutulması için gereklidir ve bu işi kolaylaştırır. Vergi numarası 10 hanelidir. Noter işlemleri, icra takip işlemleri, tapu işlemleri, tescil işlemleri, bankacılık işlemleri, kredi kartıyla yapılan birçok işlem, havale, çek, bono ve senet işlemleri, finansal kiralama işlemleri, sigorta işlemleri gibi işlemlerde vergi numarası kullanılır. Şirketler vergi numaraları olmadan işlem yapamazlar. Finansal işlemlerde firmalardan vergi numarası mutlaka istenir.

  Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Vergi numarası sorgulaması yapmak isteyenler bunu iki farklı yoldan yapabilirler. Bu yolları şöyle sıralayabiliriz:

  • Gelir İdaresi Bakanlığına başvurarak vergi no sorgulama
  • E-devlet sistemi üzerinden vergi no sorgulama

  Gelir İdaresi Bakanlığına Başvurarak Vergi No Sorgulama

  Gelir İdaresinin resmi internet sitesi üzerinden kolayca vergi no sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öncelikle internet sitesine girmektir.

  Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası için tıklayınız.

  İnternet sitesine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak şifresiz işlemler sayfasına girin.

  Şifresiz işlemler sayfası için tıklayınız.

  Bu sayfada sol tarafta bulunan menüden ‘Vergi Kimlik Numarası Sorgulama’ bağlantısına tıklayın. Açılan alandan ad soyad, baba adı, doğum yeri ve doğum yılı bilgilerini doğru şekilde doldurun ve Sorgula butonuna tıklayın. Vergi kimlik numaranız, aldığınız vergi dairesi ve durumu anında ekranda görünecektir.

  Sorgulama adımından sonra doğrulama işlemi için sol menüden ‘Vergi Kimlik Numarası Doğrula’ bağlantısına tıklayın. Gelen ekranda sizden istenen vergi kimlik numarası, T.C. kimlik numarası, il ve vergi dairesi bilgilerini doldurduktan sonra ‘Doğrula’ butonuna basın ve doğrulama işlemini bitirin.

  E-devlet Sistemi Üzerinden Vergi No Sorgulama

  Vergi numarası sorgulama işleminizi e-Devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Bunun için önce e-devlet kapısı internet sitesine girip sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasını bularak ilgili sayfadan vergi no sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  E-devlet internet sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet üzerinden vergi levhası sorgulama sayfası için tıklayınız.