İçeriğe geç

Adres Kodu Nereden Alınır?

  Ulusal Adres Veri Tabanı yani UAVT olarak da bilinen ancak yaygın adı adres kodu olan bu kod tüm konutlara verilen özel bir isimdir. Deprem olması durumunda dolandırıcılık ve sahte beyanın önüne geçilmesi için böyle bir uygulama başlamıştır. Böylece sahte beyan vererek haksız yardım almanın önüne geçilmesi planlanmıştır. Afet durumunda konutunuza ait bütün verilere bu kod ile ulaşılabilir ve devam etmesi gereken sözleşmeler, yapılması gereken yardımlar ve benzeri durumlar tekrar devam ettirilebiliyor. Bu noktada adres kodu oldukça gereklidir. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için gereken bir koddur. Adres kodu olmazsa zorunlu deprem sigortanız düzenlenemez. Bu yüzden öğrenmeniz gerekir. Makalemizde adres kodunuzu nasıl öğrenebileceğinizi detaylı olarak bulabilirsiniz.

  Adres Kodu Nereden Alınır?

  Nüfus ve Vatandaşlık işleri tarafından yürütüldüğü için ilk elden buradan alma imkanınız vardır. Mümkün mertebe online olarak verilir ancak gerekli durumlarda doğrudan başvuru yapılabilir. 3 farklı yöntemle adres kodunuzu alabilirsiniz. Bu yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Üzerinden Adres Kodu Alma
  • e-Devlet Kapısı Sistemi Üzerinden Adres Kodu Alma
  • Mahalle Muhtarına Sorarak Adres Kodu Alma

  Adres kodu almak için kullanılacak yöntemlerin detayları ise aşağıdaki gibidir.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Üzerinden Adres Kodu Alma

  Nüfus ve Vatandaşlık işlerinin resmi internet sitesi üzerinden bu hizmeti alabilirsiniz. Adres kodunuzu almak için Adres Kayıt Sistemi vardır. Sistem üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde adres kodunuzu alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek adres kodunuzu alabilirsiniz.

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak adres kodunuzu öğrenebileceğiniz internet sitesine ulaşabilirsiniz.

  Adres kodunuzu öğrenmek için buraya tıklayınız.

  • Daha sonra sistem üzerinden adres kodunuzu araştırabilirsiniz.

  e-Devlet Kapısı Sistemi Üzerinden Adres Kodu Alma

  E- devlet üzerinden adres kodunuzu almanız mümkündür. Önce sisteme giriş yapmanız gerekir. E-devlet kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra arama yaparak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sisteme aşağıdaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-devlet kapısı mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Mahalle Muhtarına Sorarak Adres Kodu Alma

  Mahallenizde bulunan muhtarlık binasına giderek adres kodunuzu sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.