İçeriğe geç

TC No İle Adres Nasıl Bulunur?

  Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, her Türk vatandaşına doğduktan sonra verilen bir numaradır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni doğanın nüfus cüzdanına bu numarayı yazar. Doğduktan sonra yapılan tüm resmi işlemlerde TC kimlik numarası istenir. Ayrıca özel kuruluşlarda da istenme durumu vardır. T.C. kimlik numarası hayatımızın her alanında gereken bir numara haline gelmiştir. Öyle ki sadece bize özel olduğu için kimlik doğrulama noktasında ilk tercih olmuştur. T.C. kimlik numarası ile günlük hayatta resmi ve diğer işlerde işlemlerimizi yapabiliriz. Bu numaranın kullanılmaya başlanmasının nedenleri vardır. Bunlar arasında gösterilebilecek bazıları şu şekildedir:

  • İsim benzerliğinden kaynaklanan sorunların ortadan kalkması amaçlanmıştır.
  • Kimlik tespitinin daha hızlı yapılmasının sağlanması amaçlanmıştır.
  • Doğumdan itibaren yapılan tüm işlemlerin tek bir numara üzerinden yürütülmesi ve takip edilmesi amaçlanmıştır.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının birbiri arasında bilgi alışverişi yapmasının daha kolay hale gelmesi amaçlanmıştır.

  Bunlar gibi sebeplerden dolayı TC kimlik numarası kullanılmaya başlanmıştır. Böylece hayatımıza bir çok kolaylıkta girmiştir.

  TC No İle Adres Nasıl Bulunur?

  Adres bulma işlemini TC kimlik numarası ile yapmak mümkündür ancak adres sorgulama sistemi güvenlik sebebiyle sadece bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilere verilmiştir. Verilme sebebi yürütmeleri gereken işler için gerekli olmasıdır. TC kimlik numarasını kullanarak adres sorgulama işlemini normal vatandaşlar yapamaz. Bu sebeple sizlere bu şekilde adres bulma konusunda yardımcı olamıyoruz. Ancak eğer ev sahibi sizseniz ve açık adresinizi bulmak istiyorsanız bunu muhtarlık, belediye yada Nüfus ve Vatandaşlık işlerine giderek bulabilir, yardım isteyebilirsiniz.

  Daha önce e-devlet sistemi üzerinden adres sorgulama gibi bir imkan vardı ancak zaman içinde bu uygulama kalktı. Artık kişilerin adres bilgilerine herkes ulaşamıyor. Güvenlik sebebiyle böyle bir uygulama gereklidir. TC kimlik numarası ile bir başkasının adres bilgisine ulaşamazsınız. Kendi adresinizin açık haline yada yeni evinizin açık adresine ulaşmak istiyorsanız yardım alacağınız başka yöntemler vardır. Ancak bu sadece ev sahibinin yapabileceği yöntemlerdir.

  Sitemizde bulunan adres ile ilgili diğer makaleler göz atmak isterseniz, makalemizin devamına göz atabilir ve başlıklardan ilgili konulara geçebilirsiniz.

  TC No İle Adres Nasıl Bulunur?

  Adres Kodu Nereden Alınır?

  Adres Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

  DASK Adres Kodu Sorgulama

  Adres Kodu Sorgulama