İçeriğe geç

Afetzede Barınma Desteği Sorgulama

  Afetten etkilenen vatandaşlar Afetzede Barınma Desteği başvurusu oluşturabilirler. Afetzedeler, ikamet adreslerinin bulunduğu ilin valiliğince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulaması yapılır. Bu sorgulama sonucunda evlerin yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen evlerin sahiplerine bir yıl boyunca, ev sahibi olan vatandaşlara da aylık 5.000 TL olacak şekilde toplam 60.000 lira yardım edilecektir. Kiracı olan vatandaşlara aylık 2 bin TL olacak şekilde bir yıl boyunca kira yardımı yapılacaktır. Yardımlar ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacaktır. İncelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır.

  Afetzede Barınma Desteği Nasıl Alınır?

  Bu yardımdan faydalanıp faydalanamadığını görmek isteyen vatandaşlar e-devlet kapısı sistemini kullanarak sorgulama yapabilirler. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girin.
  • TC kimlik numanız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına Afetzede Barınma Desteği Başvurusu yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
  • Arama yapmak istemeyenler aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

  Afetzede Barınma Desteği Başvurusu için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfada istenen bilgiler girilerek başvuru oluşturulabi

  Kira Yardımı – Barınma Desteği Kimlere Verilir?

  Türkiye’de gerçekleşen yıkıcı deprem sonrası bu depremden etkilenen vatandaşlara yapılacaktır. Ev kiralamak isteyen vatandaşlara başvuru yapılması durumunda kira yardımı yapılır. Yapılacak kira yardımı miktarını makalemizin başında sizlerle paylaşmıştık. Bu yardımlar yıkılan, acil yıkılacak olan ,ağır hasarlı ve orta hasarlı ev sahiplerine bu yardım yapılacaktır. Eğer afetzedeler konteyner için başvurdu ise onlara kira yardımı yapılmayacaktır. Ancak taşınma yardımı sağlanacaktır. Taşınma yardımı 15 bin liradır. Konteyner isteyenlere taşınma yardımı yapılacak, barınma desteğinde bulunulmayacaktır.