İçeriğe geç

AFAD Yardım Parası Sorgulama

  Ülkemizde meydana gelen ve bir çok vatandaşı etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerde kayıplar yaşayan vatandaşlar için yardım parası verilmesi, devlet tarafından onaylanmıştır. Depremden etkilenen ve kayıp yaşayan vatandaşlar, enkazdan sağ olarak kurtulan ve yeniden düzen kurmak zorunda olan kişiler için yardım yapılacaktır. Cumhurbaşkanlığı koordinesinde AFAT tarafından depremden etkilenen ve kayıp yaşayan vatandaşların hesaplarına 10 bin TL değerinde nakit destek aktarılmaktadır. Bu yardım için afetten etkilenen vatandaşların başvuru oluşturması gerekmiyor. Makalemizde başvurusu oluşturulan AFAD yardım parasının durumunu sorgulamak için neler yapılabileceğini anlatacağız.

  AFAD Yardım Parası Sorgulama – 10.000 TL

  Çok sayıda vatandaşın vefat ettiği depremde vatandaşlar evsiz kalmıştır. İki depremin peşpeşe olması afetin boyutunu artırmıştır. Cumharbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem sonrası Hane Başı Destek Ödemesi adı altında 10.000 TL yardımın vatandaşların hesaplarına aktarılacağını duyurdu. Bu yardım deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara başvuru yapılmadan otomatik olarak yapılacaktır. Vatandaşların Ziraat Bankası hesaplarına doğrudan belirlenen miktar yatırılacaktır. Ziraat Bankası bünyesinde hesabı olmayan vatandaşlara TC kimlik numarası üzerinden ödeme yapılacaktır. AFAT Yardım parası için başvuru yapılmasına gerek yoktur.

  Bu yardımdan faydalanıp faydalanamadığını görmek isteyen vatandaşlar e-devlet kapısı sistemini kullanarak sorgulama yapabilirler. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girin.
  • TC kimlik numanız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına hane başı destek ödeme sonucu yazarak ilgili sayfanın listelenmesini sağlayın.
  • Gelen bağlantıya tıklayın.
  • Bu sayfada destekle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamlanan hasar tespit çalışmaları sonucuna göre AFAD yardım ödemelerini gerçekleştirmektedir. Öncelik yıkılmış olan evlere verilmektedir. Sonra sıralama çok ağır hasarlı, ağır ve orta hasarlı olarak devam etmektedir. Bu koordineye göre AFAD yardım ödemeleri yapılmaktadır. Hasar almayan evlere dair ödeme yapılmamaktadır. Yıkık, acil yıkılacak, ağır, orta ve az hasarlı olarak tespit edilen konutlara yönelik olarak yardım yapılacaktır. Ödemeler AFAD tarafından yapılır.

  Deprem yardımı yatırılan vatandaşlara sms ile bilgi veriliyor. Yatırılmış olan deprem parasını almak için Ziraat Bankasına başvurulması gerekiyor. Kimlik belgesi ile birlikte Ziraat Bankası şubesine giden vatandaşlar deprem yardım parasını çekebilirler.