İçeriğe geç

AÖF Onur Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Açık öğretim onur belgesi diğer öğretim kurumlarında verilen onur belgeleri gibidir. Bu belge başarılı öğrencilere verilir. Öğrencinin dersleri yüksek notlar ile geçtiğini ve başarılı olduğunu belirten ve tescilleyen bir belgedir. Onur belgesi vermenin amacı öğrencileri teşvik etmek ve tebrik etmektir. Onur belgesi almaya hak kazanan öğrencilere AÖF tarafından haber verilir ve bilgilendirme yapılır. Onur belgesi almak için gereken bazı koşullar vardır. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir dönemde en az 30 AKTS kredilik ders alınması
  • Alınan derslerin hepsinden geçer not alınmış olması
  • Dönem ortalamasının 3,50 ve üzerinde olması

  Ortalaması 3,50 üzerinden olanlara yüksek onur belgesi, 3,00’dan yüksek olanlara ise onur belgesi verilir. Mezun olan öğrencilerin not ortalamıs 3,00 üzerinde olanlara onur öğrencisi belgesi verilir. 3,50 üzerinde olanlara yüksek onur öğrencisi belgesi verilir. Bu durum diplama ve transkriptinde belirtilir.

  AÖF Onur Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  AÖF onur belgesi alıp alamayacağını merak edenler olabilir. Onur belgesi sorgulaması yapmak için üniversitenin sistemine giriş yapılabilir.

  Sisteme giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  Onur belgesi almaya hak kazanan öğrencilere üniversite mesaj yada e-posta ile bilgilendirme yapar. Eğer öğrenci belgesini talep ederse adresine gönderilir. Henüz mezun olmamış olan öğrenciler bu şekilde öğrenebilirler. Ayrıca not ortalamalarını hesaplayarak kendileri de bu konuda fikir sahibi olabilirler.

  Eğer öğrenci mezun olmuşsa üniversite sistemine giriş yapmak mümkün olmaz. Bu öğrenciler e-devlet sistemine girerek öğrenci belgesi sorgulama işlemi yapabilirler. Bu kanalla öğrenci belgesi üzerinden yazan bilgileri inceleyebilirler. Öğrenci belgesinde onur belgesi alınıp alınmadığı yazar.

  AÖF Onur Belgesi Ne Zaman Verilir?

  AÖF onur belgesi her dönem verilir.  Not ortalaması belirtilen şekilde olan kişilere verilir. Dönem sonu not ortalamasına bakılır. Onur belgesi bu öğrencilere mezuniyet sırasında verilir. Mezun olurken diplomaya onur öğrencisi yada yüksek onur öğrencisi olduğu yazılır. Böylece öğrencinin her dönem aldığı notların ortalaması alınır ve onur belgesi ile ödüllendirilir. Onur öğrencisi belgesi diploma ile birlikte verilir. Öğrenci belgeyi fiziksel olarak almak isteyip istemediğini okula daha önce bildirmelidir. Eğer bildirilmezse bu durum sadece diplomaya not olarak yazılır.