İçeriğe geç

Açıköğretim Onur Belgesi Sorgulama

  Onur belgesi öğrencinin okulu başarılı bir şekilde bitirdiğini gösterir. Özgeçmişe eklenerek başvurularda iş yeri sahiplerinin kişi hakkında fikir sahibi olması sağlanır. Bu yüzden onur belgesi alabilmek önemldir. Bu belge öğrencinin disiplinli ve bilgi sahibi olduğunu kanıtlar. Öğrenci yüksek lisans yapmak istiyorsa onur belgesi sayesinde mülakatta görüşmeler daha iyi geçer ve amacına kolay ulaşır. Başarılı bir öğrenci her zaman iyi izlenim bırakır.

  Açık öğretim okuyan öğrencilerin onur belgesi almaya hak kazanabilmesi için bazı şartları karşılıyor olması gerekir. Bu şartlar şunlardır.

  • Bir dönemde en az 30 kredilik ders almış olması
  • Alınan derslerin hepsinden geçer not alınmış olması
  • Onur belgesi için dönem ortalamasının 3,00 ve üzeri olması
  • Yüksek onur belgesi için dönem ortalamasının 3,50 ve üzerinde olması

  Mezun olan öğrencilerin not ortalamıs 3,00 üzerinde olanlara onur öğrencisi belgesi verilir. 3,50 üzerinde olanlara yüksek onur öğrencisi belgesi verilir. Bu durum diplama ve transkriptinde belirtilir. Eğer öğrenci üniversiteye onur belgesini fiziksel olarak almak istediğini belirtirse diploma ile birlikte verilir. Belirtmezse belge verilmez ancak bilgisi diplomaya işlenir.

  Açıköğretim Onur Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Açık öğretim öğrencileri onur belgesini sorgulamak için üniversitenin öğrenci bilgi sistemine giriş yapabilirler. Buradan notlarını ve diğer bilgileride görebilirler.

  Sisteme giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  Üniversite öğrencilere onur belgesi almaya hak kazandıklarını mesaj yada e-posta ile mutlaka bildirir. Mezun durumda olan belgeler onur belgesini sorgulayamaz ancak bu öğrenciler e-devlet sistemine girerek diplomalarına işlenen bilgiyi görebilirlre. Bu şekilde öğrenci belgesi üzerinden yazan bilgileri inceleyebilirler. Öğrenci belgesinde onur belgesi alınıp alınmadığı bilgisi yer alır.

  Onur belgesini fiziksel olarak almak isteyen öğrenciler kendilerine bilgi verildikten sonra mutlaka üniversiteye bildirim yapmalıdırlar. Bu öğrencilere diploma ile birlikte onur belgeleri hazırlanarak verilir.  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte açıköğretim öğrencilerine e-posta ile gönderilen onur belgeleri artık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Otomasyonundan görerek indirme imkanı sunulmuştur. Açık öğretim onur belgesi almak isteyen öğrenciler belgeye pdf olarak ulaşarak çıktısını alabilirler.