İçeriğe geç

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  PTT burs parasını sorgulamak isteyen kişiler bunu PTTbankın sunduğu bakiye sorgulama yöntemleri üzerinden yapabilirler. Devlet burs yada para ile ilgili konularda ödemeleri genelde PTTBank üzerinden yapar. Bu sebeple kazanılan burs hakkı sonrası ödemeler PTT üzerinden yapılır. Ancak devletin yani Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu anlaşma ile Vakıfbank’a yatan bursları artık PTTbank üzirenden de sorgulanabilmektedir. Sistemden bu konuda sorgulama yapmak ive tüm hesap hareketlerini görmek mümkündür.

  Devlet parasız yatılı bursluluk sınavını kazanan öğrencilere belirlenen miktarlarda burs imkanı sunulmaktadır. Sınav her yıl yapılmaktadır. Sınav sonucunda 5.sınıf ile 11.sınıf arasında bulunan tüm kademelerde öğrenciler sınava tabi tutulur. Kazananlara destek sağlanır. Bu destekte öğrencinin ihtiyaç sahibi olması kriteri vardır. Parasız yatılı bursluluk sınavını kazanan öğrencilere her ay burs ücretleri yatırılır. Ayrıca öğrenci yatılı olarak okumaya başlar. Parasız yatılı bursu alan öğrencilerin gelir düzeylerinin düşük olması gerekir. Sınava bu kritere uyan öğrenciler girebilir. Alienin yıllık geliri hesaplanarak bu miktardan kişi başına düşen tutara bakılır ve buna göre sınava uygun olup olmadığına karar verilir.

  PTT Burs Parası (PYBS Bursu) Sorgulama Nasıl Yapılır?

  PYBS yani parasız yatılı bursluluk sınavını kazanan öğrencilere burs verilir. Burs kazanan öğrenciler burslarının yatıp yatmadığını sorgulamak için Vakıfbank ve PTT bank’ın bakiye sorgulama yöntemlerini kullanabilirler. Burslar Vakıfbank hesabına yatar ancak yapılan anlaşma ile Vakıfbank bünyesinde bulunan burslar ile ilgili detaylı bilgiye PTTBank üzerinden ulaşmak imkanı da verilir. Burada amaç Vakıfbank’a ulaşamayan öğrencilerin PTT’nin geniş ağından faydalanarak kolayca sorgulama ve para çekme işlemlerini yapabilmeleridir. Burs kazanan öğrencilere önce Vakıfbank tarafından basılan banka kartları verilir. Daha sonra burslar burada bulunan hesaplara yatmaya başlar.

  Vakıfbank burs kartlarına alan öğrenciler şu yöntemler ile burs sorgulaması yapabilirler.

  • Vakıfbank Online Şube Üzerinden Burs Parası Sorgulama
  • Vakıfbank Mobil Uygulaması Üzerinden Burs Parası Sorgulama
  • PTT Bank Atm Cihazlarından Burs Parası Sorgulama
  • PTT Çağrı Merkezinden Ödeme Sorgulama
  • E-Devlet PTT Sayfası Üzerinden Burs Ödeme Sorgulama
  • PTT’ye Ait İnternet Sitesi Üzerinden Burs Sorgulama

  Burs almaya hak kazanan öğrenciler bu yöntemleri kullanarak pratik bir şekilde burs paralarının yatıp yatmadığını sorgulayabilirler.