İçeriğe geç

PTT Yardım Parası Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

  Dar gelirli vatandaşlar PTT’nin verdiği yardımdan faydalanmak için başvurabilirler. PTT yardım parası almak isteyen kişilerde bazı şartlar aranır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ailesinde engelli birey olan kişiler
  • Engelli vatandaşlar
  • Sigortası olmayanlar
  • Çalışmayan vatandaşlar
  • İşten çıkarılmış olan kişiler

  Bu kişiler PTT yardımı için başvuru yapabilirler. PTT yardım parası maddi imkanları yetersiz olan kişilere verilir. Aileye, çocuklara, burs, kadınlara, yaşlılara ve engellilere yönelik destekler mevcuttur. Bu desteklerdin faydalanmak isteyenler başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilirler.

  PTT’den Yardım Parası Nasıl Alınır?

  PTT yardımı her aileden bir kişiye yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra kabul edilen yardım talepleri için PTT’ye para yatırılır. PTT’den evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı, engelli maaşı, emzirme parası ödemeleri, şehit ve gazilere yapılan ödemeler yapılır. Çeşitli kurumlar tarafından maddi durumunun yetersiz olduğu belirlenen vatandaşlara verilecek olan yardımlar PTT kanalıyla ödenir.

  PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  PTT yardım parasını sorgulamak için e-devlet kapısı sisteminden faydalanılır. Ayrıca başvuruların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için en yakın PTT şubesine gidilebilir. e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Kurum Ödemeleri kısmından yardım alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

  PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama

  e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir. Daha sonra yukarıdaki bağlantıyı kullanarak yardım başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlıklar, sosyal yardımlaşma vakıfları ve e-devlet kanalıyla sosyal yardım başvuruları yapılabilir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar PTT tarafından ödenen bu yardımlardan faydalanabilirler.  Başvuru yapmak için bu kurumların resmi internet siteleri üzerinden, e-devlet kapısı üzerinden, kaymakamlık binasında ve sosyal yardım vakıflarının bulundukları yerde başvuru formu doldurulabilir. Vakıfların resmi internet siteleri üzerinden de yardım başvurusu yapılabilir. Bu yardımlar PTT kanalıyla ödenir. e-Devlet Kapısı, kaymakamlık, PTT şubeleri ya da çağrı merkezi üzerinden başvuru sonucu öğrenme hizmeti alınabilir. Online hizmet alamayan vatandaşlar şahsen başvurarak veya telefonla sonucu öğrendikten sonra kimlik kartıyla en yakın PTT şubesine giderek almaya hak kazandıkları yardımı alabilirler.