İçeriğe geç

Mirasçılık Belgesi e-Devlet

  Miras aile bağımız olan kişilerden bize kalan haklardır. Aile büyüklerinin vefat etmesi durumunda sahip oldukları mallar çocuklarına kalır. Bu durumla ilgili farklı ayrıntılar olsa da fazla ayrıntıya girmeden konumuzla ilgili bilgi vermek istiyoruz. Vefat eden bir yakınınız varsa TC kimlik numarası ile birlikte miras sorgulaması yapabilirsiniz. Bu işlem için yapabilekleriniz ve Mirascılık belgesini nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

  Mirasçılık Belgesi e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

  Miras hakkınızı almak için yapmanız gereken başvuruda mirasçılık belgesinin bulunması gerekir. Mirasçılık belgesi miras bırakan kişinin banka hesabında bulunan para talep edilirken, altın döviz gibi yatırımları yada taşınmaz malların tapu işlemlerinde gösterilerek bir nevi kanıt olarak sunulur. Ayrıca miras bırakan kişiye borcu olan kişilerden bu belge yardımıyla borçlanan miktar talep edilir. Mirasçılık belgesini talep etmek için önce sorgulama yapmanız gerekir. E-devlet üzerinden bu bilgiye ulaşmak mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden miras sorgulama işlemi yapmak yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  Öncelikle e-devlet sistemine girmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın.

  E-Devlet Miras Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için sizden e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız istenecektir. Bunun dışında farklı giriş yöntemleride vardır.  Ancak e-devlet şifresi ile giriş yapmak en çok tercih edilen ve pratik olandır.
  • E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile e-devlet’e giriş yapılabilmektedir.
  • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler butonuna tıklanması gereklidir.
  • Açılan sayfada hizmet alınabilecek kurumlar listelenmektedir. Bu kurumlar içerisinden Adalet Bakanlığı seçilmelidir.
  • Ardından Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek işlemler görülebilmektedir. Bu işlemler içerisinden Veraset İlamı Sorgulama seçilmelidir.
  • Sorgulamanın yapılabilmesi için miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasının girilmesi gereklidir. Sonrasında sorgula butonuna tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada T.C. kimlik numarası girilmiş olan kişiden kalan miraslar listelenir.

  Eğer üzerinize kalmış miras görünüyorsa mirasçılık belgesi alabilirsiniz.

  Miras Sorgulamasında Miras Görünürse Ne Yapılmalı, Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

  Eğer sorgulama sonrası üzerinize miras kaldığını görürseniz önce vergi borcunuzu sorgulamanız gerekir. Sorgulama sonrası miras kalması durumunda vergi borcunuzu ödemelisinz. Üzerinize geçen taşınmaz yada vergi sonucu doğuran miraslardan dolayı vergi yükümlülüğünüz bulunur. Vergi borcunuz var ise ödenmesi gerekir. Ödeme işleminden sonra miras olarak üzerinize geçen hakkınızdan faydalanabilmek için yapmanız gerekenler vardır. Mirası kullanmak için miras belgesi almanız gerekir. Mirasçılık belgesi Sulh hukuk mahkemelerince veya noterler tarafından verilmektedir. VUK gereğince vergi dairesine müracaat edilerek veraset beyannamesinin verilmesi gerekmektedir. Bu işlem için bazı belgeler de gerekir. Bu belgeler ile birlikte ilgili yerlere müracat ederek miras kalan haklarınızı kullanmak için talepte bulunabilirsiniz.