İçeriğe geç

E-Devlet’e Giriş Nasıl Yapılır?

  E-Devlet, Türkiye’de kamu yönetiminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanıdır. E-Devlet bünyesinde kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetim birimlerin kamusal nitelikteki bilgi ve hizmetleri bulunur. Bu sayede vatandaşın ulaşmak istediği bilgilere kolaylıkla ulaşmaları sağlanır. E-devlet sistemi vatandaşlara bir çok kolaylık sağlamaktadır.
  E-Devlet üzerinden birçok kurum ve kuruluşlar hizmet vermektedir. Bu hizmetlerle ilgili listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden Verilen Hizmetler Nelerdir?

  E-Devlet’e Giriş Nasıl Yapılır?

  E-devlet sistemine girmek için elinizde T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bulunmalıdır. Şifre bilginizi eğer ilk defa alacaksanız PTT’den almanız gerekir. PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almak istediğinizi söylemeniz durumunda görevli tarafından şifreniz size verilecektir.

  Eğer şifrenizi daha önce aldığınız halde hatırlamıyorsanız turkiye.gov.tr internet sitesinden şifre yenileme yapabilirsiniz. Bunun için kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır.

  E-devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  E-devlet Şifresi ile E-devlet Girişi

  • turkiye.gov.tr bağlantısına tıklayarak e-devlet internet sitesini açın.
  • Sağ üst köşede bulunan giriş yap bağlantısına tıklayarak sisteme giriş sayfasına ulaşın.
  • Buradan giriş yapabileceğiniz birkaç yöntem karşınıza çıkacaktır. Bu yöntemlerden en kolay olanı T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile olandır.
  • Bilgilerinizi ilgili alana girdikten sonra giriş yap düğmesine tıklayın.
  • Artık sisteme giriş yapmış bulunuyorsunuz.

  E-devlet sistemine giriş için kullanabileceğiniz diğer yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

  1. e-devlet şifresi
  2. Mobil imza
  3. e-imza
  4. TC Kimlik kartı
  5. İnternet Bankacılığı

  Bu giriş seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

  E-imza İle E-devlet Girişi

  Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Islak imza ile eşdeğerde sayılır.

  Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  Mobil İmza İle E-devlet Girişi

  Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

  Mobil elektronik imza GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Başvurularınızı da bu operatörlere yapmanız gerekir.

  T.C. Kimlik Kartı ile E-devlet Girişi

  İnternet Bankacılığı ile E-devlet Girişi

  İnternet Bankacılığı müşterisi iseniz https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresinde bulunan müşterisi olduğunuz bankanın bilgileri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Başka bir bilgiye ihtiyaç duymazsınız.