İçeriğe geç

E-Devlet Seçmen Sorgulama

  Ülkemizde yapılacak olan seçimde oy kullanacak olan vatandaşlar oylarını nerede kullanacaklarını Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirler. Seçimde nerede oy kullanacağını bilmeyen ve merak edenler seçim günü gelmeden bakmalı ve seçmen bilgi kağıdını mutlaka almalılardır. Seçmen bilgi kağıdını almayanlar seçimde oy kullanamazlar. Bu yüzden seçmen bilgi kağıdının mutlaka elinizde olması gerekir.

  Seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin seçim dönemlerinde sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra, her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini, seçmen sıra numarasını ve diğer bilgilerini gösterir belge (Seçmen Bilgi Kâğıdı) hazırlanır. Seçmen bilgi kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında, ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılır.

  Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde bulunan “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.

  E-Devlet Seçmen Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girin.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • Ekranın sağ üst kısmında bulunan giriş yap butonuna tıklayın.
  • e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına seçmen kaydı sorgulama yazın.
  • Gelen bağlantıya tıklayın.
  • Bu sayfada gerekli bilgiyi sorgulayabilirsiniz.
  • Eğer hızlı olsun istiyorsanız e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak doğrudan sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden Yurt içi seçmen kaydı sorgulama

  • Eğer sisteme giriş yapmadan bu sayfaya ulaştıysanız Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak giriş yapabilir ve tekrar sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

  Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca e-devlet kapısı mobil uygulamasına ulaşabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Uygulama mağazasında bulunan yükle butonuna tıkladıktan sonra yukarıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz. Mobil uygulamada da sisteme giriş yapmanız gerekir.