İçeriğe geç

Sandık Sorgulama

  Sandık sorgulama işlemi oy kullanacak olan vatandaşların, oylarını hangi sandıkta kullanacaklarına dair yapılan bir sorgulamadır. Hangi adreste ve hangi sandıkta oy kullanılacağı önemlidir. Herkes kendisi için belirlenen yerde oy kullanmak zorundadır. Farklı bir yerde kullanamazlar. Bu yüzden oylamanın yapılacağı günden önce mutlaka seçmen bilgi kağıdının ellerinde olması gerekir. Seçmen bilgi kağıdı her seçmene ulaştırılır. Ancak bazı durumlarda seçmen kağıdı eline ulaşmamış olan kişiler online olarak belirlenen sistemlere girebilir ve seçmen bilgi kağıtlarının çıktısını alabilirler. Bu işlemin nasıl yapılacağını sizlere detaylı olarak anlatacağız. YSK yani Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde duyurduğu metni sizlerle aynen olacak şekilde paylaşıyoruz.

  Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde bulunan “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.

  Bu oldukça büyük bir kolaylıktır. Bu yöntemler dışında bağlı bulunduğunuz muhtarlıklara da ulaşabilirsiniz.

  Sandık Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

  Oy kullanacağınız sandık için sorgulama yapmak istiyorsanız, sandık sorgulama işlemi için kullanılabilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir. Bu yöntemlerden size kolay geleni kullanabilirsiniz. İkiside internet üzerinden yapılan sorgulamalardır.

  • e-devlet sistemi üzerinden Sandık Sorgulama
  • YSK İnternet Sitesinden Sandık Sorgulama

  e-devlet Sistemi Üzerinden Sandık Sorgulama

  e-devlet sistemi üzerinden seçmen kaydı sorgulama işlemini oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için önce e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız. Sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kaydınızı görebileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. İsterseniz doğrudan aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve alt kısımda yazan Kimliğimi şimdi doğrula butuna tıklayarak sisteme giriş yapın. Bu şekilde de sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden Yurt içi seçmen kaydı sorgulama

  Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz.

  YSK İnternet Sitesinden Sandık Sorgulama

  Seçmen kaydı sorgulama işlemi için Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesine girebilirsiniz. Aşağıda ilgili bağlantı verilmiştir. Bu bağlantıda bulunan alana T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir.

  Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.