İçeriğe geç

Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

  Ülkemizde yapılacak olan seçimde oy kullanacak olan vatandaşlar oylarını nerede kullanacaklarını Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirler. Seçimde nerede oy kullanacağını bilmeyen ve merak edenler seçim günü gelmeden bakmalı ve seçmen bilgi kağıdını mutlaka almalılardır. Seçmen bilgi kağıdını almayanlar seçimde oy kullanamazlar. Bu yüzden seçmen bilgi kağıdının mutlaka elinizde olması gerekir.

  Seçmen Bilgi Kağıdı Nedir?

  Seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin seçim dönemlerinde sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra, her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini, seçmen sıra numarasını ve diğer bilgilerini gösterir belge (Seçmen Bilgi Kâğıdı) hazırlanır. Seçmen bilgi kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında, ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılır.

  Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde bulunan “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.

  Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

  Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi için kullanılabilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir.

  e-devlet Sistemi Üzerinden Yurt içi seçmen kaydı sorgulama

  e-devlet sistemi üzerinden seçmen kaydı sorgulama işlemini oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için önce e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız. Sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kaydınızı görebileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. İsterseniz doğrudan aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve alt kısımda yazan Kimliğimi şimdi doğrula butuna tıklayarak sisteme giriş yapın. Bu şekilde de sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden Yurt içi seçmen kaydı sorgulama

  Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz.

  YSK Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

  Seçmen kaydı sorgulama işlemi için Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesine girebilirsiniz. Aşağıda ilgili bağlantı verilmiştir. Bu bağlantıda bulunan alana T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir.

  Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.