İçeriğe geç

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-devlet sistemine giriş yaparak vatandaşlara sunduğu kolaylıklardan ve hizmetlerden faydalanmak mümkündür. Sisteme giriş yapmadan kendinize ait işlemleri yapamazsınız. Size sunulan hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız, giriş yapan kişinin siz olduğunuzu doğrulamak için T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekir.

  E-devlet sistemine giriş için kullanabileceğiniz yöntemler şöyle sıralanabilir:

  1. e-devlet şifresi
  2. Mobil imza
  3. e-imza
  4. TC Kimlik kartı
  5. İnternet Bankacılığı

  E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Bu yöntemlerden şifre ile giriş yöntemini kullanmak için şifrenizi şu şekilde alabilirsiniz.

  Şifreyi almak için PTT şubesine yada PTT Merkez Müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Başvuru sırasında yanınızda ; üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik bulunması gerekir. Bu kart nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı olabilir. e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

  Başvuru yapmadan internet üzerinden şifre almak için ise e-devlet resmi internet sayfasına giriş yaptıktan sonra, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapıp, şifrenizi sistemden alabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  Unutulan Şifre Nasıl Tekrar Alınır?

  E-devlet şifrenizi unutmanız durumunda tekrar PTT’ye başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra telefon numaranızı sisteme tanıttıysanız buna gerek kalmaz. İnternet üzerinden şifre yenileme işleminizi yapabilirsiniz.

  E-Devlet şifremi unuttum sayfası için tıklayınız.

  Yukarıdaki sayfaya girdiğinizde size şu mesaj verilecektir.

  • Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
  • Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

  Bu şartları sağlıyorsanız yenileme yapmadan bu yöntemler ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

  Eğer şifre yenileme işlemine devam etmek istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz:

  1. şifremi hatırlamıyorum seçeneğini seçin ve devam et düğmesine tıklayın.
  2. Karşınıza gelen sayfadan kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girin.
  3. İletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girin.
  4. Güvenlik kodunu doğru olarak girin.
  5. Yeni şifrenizi kurallara uygun şekilde seçin ve ilgili alana girin.

  Şifrenizi bu yöntemle yenileyebilirsiniz.