İçeriğe geç

E-Devlet Kredi Notum Kaç?

  Bankaların kredi başvurunda dikkate aldığı önemli kriterlerden birisi kredi notudur. Kredi notu kişinin yada şirketlerin çalıştığı bankalara olan ödeme tutumunu yansıtan nottur. Bir banka kendisinden istenen krediyi vermeden önce karşısındaki kişinin güvenilir ve borcunu ödeme konusunda yeterli olup olmadığını görmek için kredi notunu öğrenmek ister. Kredi notu en önemli olan kriter denilebilir. Kredi notunun hesaplanmasını sağlayarak yada kendi bünyelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamasını kullanarak, başvuruda bulunan kişilerin kredi almaya uygun olup olmadığını görebilirler. Kendi kredi notunuzu kendiniz hesaplamak isterseniz e-devlet sistemi yada çeşitli bankaların internet sitelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bankaların ücretli olarak kredi notu öğrendikleri bir kuruluş vardır. Bu makalede e-devlet sistemine giriş yaparak kredi notunuzu kendiniz nasıl hesaplarsınız bunu göreceğiz.

  E-Devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

  E-devlet sistemine girmek için elinizde T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bulunmalıdır. Şifre bilginizi eğer ilk defa alacaksanız PTT’den almanız gerekir. PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almak istediğinizi söylemeniz durumunda görevli tarafından şifreniz size verilecektir.

  Eğer şifrenizi daha önce aldığınız halde hatırlamıyorsanız turkiye.gov.tr internet sitesinden şifre yenileme yapabilirsiniz. Bunun için kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır.

  E-devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • turkiye.gov.tr bağlantısına tıklayarak e-devlet internet sitesini açın.
  • Sağ üst köşede bulunan giriş yap bağlantısına tıklayarak sisteme giriş sayfasına ulaşın.
  • Buradan giriş yapabileceğiniz birkaç yöntem karşınıza çıkacaktır. Bu yöntemlerden en kolay olanı T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile olandır.
  • Bilgilerinizi ilgili alana girdikten sonra giriş yap düğmesine tıklayın.
  • Artık sisteme giriş yapmış bulunuyorsunuz.

  E-devlet sistemine giriş için kullanabileceğiniz diğer yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

  1. e-devlet şifresi
  2. Mobil imza
  3. e-imza
  4. TC Kimlik kartı
  5. İnternet Bankacılığı

  Bu giriş seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

  E-Devlet Kredi Notum Kaç? Nasıl ve Hangi Bilgiler ile Öğrenebilirim?

  e-Devlet üzerinden kendi kredi notunuzu sorgulamak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Kendi kredi notunuzu sorgulama hizmeti için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • E-devletten kendi kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.
  • Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
  • Daha sonra Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Karşınıza gelen sayfadan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edin.
  • İlgili talebiniz alındıktan ve Türkiye Bankalar Birliğine ulaştıktan sonra 2 saat ile 1 gün arasında raporunuz hazırlanır ve sms ile hazır olduğu bilgisi size iletilir.
  • Gelen mesajda yer alan rapor şifresini kullanarak hazır olan raporu indirmeniz gerekir. Bu yüzden tekrar e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekir.
  • Tekrar e-devlet kapısı sistemine şifre ve kimlik numaranız ile giriş yapın ve Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Buradan Türkiye Bankalar Birliği tarafından gönderilen ve size mesaj olarak gelen şifreyi girerek raporu görüntüleyebilirsiniz.

  Kredi notunuzun geçerli seviyede olması kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Düşük ve riskli seviyede bir kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz düşük olacaktır.