İçeriğe geç

E-Devlet’ten Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

  E-Devlet, Türkiye’de kamu yönetiminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanıdır. E-Devlet bünyesinde kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetim birimlerin kamusal nitelikteki bilgi ve hizmetleri bulunur. Bu sayede vatandaşın ulaşmak istediği bilgilere kolaylıkla ulaşmaları sağlanır. Kredi almak isteyen vatandaşların öğrenmek istedikleri kredi notu hesaplama işlemini de buradan yapmak mümkündür.

  Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilere talep ettikleri kredileri vermeden önce bazı araştırmalar yaparlar. Karşısındaki kişinin güvenilir ve borcunu ödeme konusunda yeterli olup olmadığını görmek için yaptığı bu araştırmalardan en önemlisi kredi notudur. Kredi notu en önemli olan kriter denilebilir. Kredi notunun hesaplanmasını sağlayarak yada kendi bünyelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamasını kullanarak, başvuruda bulunan kişilerin kredi almaya uygun olup olmadığını görebilirler. Kendi kredi notunuzu kendiniz hesaplamak isterseniz e-devlet sistemi yada çeşitli bankaların internet sitelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamalarını kullanabilirsiniz.

  E-Devlet’ten Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

  e-Devlet üzerinden kendi kredi notunuzu sorgulamak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Kendi kredi notunuzu sorgulama hizmeti için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • E-devletten kendi kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.
  • Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
  • Daha sonra Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Karşınıza gelen sayfadan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edin.
  • İlgili talebiniz alındıktan ve Türkiye Bankalar Birliğine ulaştıktan sonra 2 saat ile 1 gün arasında raporunuz hazırlanır ve sms ile hazır olduğu bilgisi size iletilir.
  • Gelen mesajda yer alan rapor şifresini kullanarak hazır olan raporu indirmeniz gerekir. Bu yüzden tekrar e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekir.
  • Tekrar e-devlet kapısı sistemine şifre ve kimlik numaranız ile giriş yapın ve Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Buradan Türkiye Bankalar Birliği tarafından gönderilen ve size mesaj olarak gelen şifreyi girerek raporu görüntüleyebilirsiniz.

  Kredi notunuzun geçerli seviyede olması kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Düşük ve riskli seviyede bir kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz düşük olacaktır.