İçeriğe geç

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama

  Kredi, ihtiyaç sahibi kişilerin başvuruda bulunarak, belli süre içinde, belirlenen ödeme takvimine uyum sağlayarak ve vaktinde ödemek şartıyla, belirlenen oranda faiz uygulanarak aldığı paradır. Kredi, bir bankacılık hizmetidir. Bankalar kendilerine başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine nakdi ve gayri nakdi olarak kredi verebilirler.

  Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilere talep ettikleri kredileri vermeden önce bazı araştırmalar yaparlar. Bunlardan en önemli olan kriter, kredi notudur. Kredi notunun hesaplanmasını sağlayarak yada kendi bünyelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamasını kullanarak, başvuruda bulunan kişilerin kredi almaya uygun olup olmadığını görebilirler. Kendi kredi notunuzu kendiniz hesaplamak isterseniz e-devlet sistemi yada çeşitli bankaların internet sitelerinde bulunan kredi notu hesaplama uygulamalarını kullanabilirsiniz.

  e-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  e-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

   E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  • Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
  • Daha sonra Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Karşınıza gelen sayfadan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edin.
  • İlgili talebiniz alındıktan ve Türkiye Bankalar Birliğine ulaştıktan sonra 2 saat ile 1 gün arasında raporunuz hazırlanır ve sms ile hazır olduğu bilgisi size iletilir.
  • Gelen mesajda yer alan rapor şifresini kullanarak hazır olan raporu indirmeniz gerekir. Bu yüzden tekrar e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekir.
  • Tekrar e-devlet kapısı sistemine şifre ve kimlik numaranız ile giriş yapın ve Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Buradan Türkiye Bankalar Birliği tarafından gönderilen ve size mesaj olarak gelen şifreyi girerek raporu görüntüleyebilirsiniz.

  e-Devlet Kredi Notu Sorgulama İşlemi Ücretli midir?

  E-devlet kapısı sisteminde bulunan Risk Merkezi Raporu sayfasını kullanarak kredi notunuzu görme hizmetini ayda bir kere ücretsiz kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu hesaplamak için ay içinde birden fazla sorgulama işlemi yapamazsınız. Eğer yapmak isterseniz ücretli olan yollardan faydalanabilirsiniz.

  Kredi notunuzun geçerli seviyede olması kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Düşük ve riskli seviyede bir kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz düşük olacaktır.