İçeriğe geç

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula

  Kredi notu başvuruyu yapan kişiye ait finansal geçmişin belli bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucu oluşan puanlama sistemidir. Kredi notu bankaların kredi verme konusunda dikkate aldığı kriterlerden birisidir. Her banka farklı sistem kullandığı için bazıları daha fazla dikkate alırken bazıları daha az dikkate almaktadır.

  Ülkemizde risk puanı hesaplayan bu kuruluş KKB’dir. Bu kuruluştan bilgi almak için belli bir ücret vermeniz gerekir. Kredi notu KKB’ye üye olan firma ve bireysel müşterilere verilir. Bankalar gibi finansal kuruluşlar ve kredi notunu bilmek isteyen kişiler bu kuruluşa başvurarak bilgi alabilirler. Bireysel olarak kendi kredi notunuzu öğrenmek isterseniz e-devlet kapısı uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ayda bir kere olmak şartıyla ücretsiz olarak kredi notunuzu bu siteden öğrenebilirsiniz.

  Bazı bankaların kendi bünyelerinde oluşturduğu kredi notu hesaplama uygulamaları vardır. Ancak bu uygulamaların ne kadar doğru hesaplama yaptığı bilinemez. Çünkü kişiye ait tüm bilgilere ulaşamayabilirler. Risk raporu hazırlarken daha geniş bir bilgiye ihtiyaç vardır. KKB’nin bu bilgilere kolay ulaşmasının nedeni kurulurken bünyesinde bankaların olmasıdır. Ayrıca üye olan finansal kuruluşlar ellerindeki verileri bu kuruluş ile paylaşmaktadır.

  E-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula

  e-Devlet üzerinden kendi kredi notunuzu sorgulamak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Kendi kredi notunuzu sorgulama hizmeti için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  • E-devletten kendi kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak giriş ekranına ulaşabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız.
  • Daha sonra Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Karşınıza gelen sayfadan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edin.
  • İlgili talebiniz alındıktan ve Türkiye Bankalar Birliğine ulaştıktan sonra 2 saat ile 1 gün arasında raporunuz hazırlanır ve sms ile hazır olduğu bilgisi size iletilir.
  • Gelen mesajda yer alan rapor şifresini kullanarak hazır olan raporu indirmeniz gerekir. Bu yüzden tekrar e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekir.
  • Tekrar e-devlet kapısı sistemine şifre ve kimlik numaranız ile giriş yapın ve Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına girin.
  • Buradan Türkiye Bankalar Birliği tarafından gönderilen ve size mesaj olarak gelen şifreyi girerek raporu görüntüleyebilirsiniz.