İçeriğe geç

e-Nabız Korona Virüs Aşı Durumu Sorgulama

  Korona virüs aşısı geldikten sonra takibi için e-nabız uygulaması düzenlendi. Artık vatandaşlar aşı sıralarını, aşı sorgulamalarını buradan yapabilecekler. Sağlık Bakanlığının kararı ile e-Nabız uygulamasına aşı durumu eklenmesi, vatandaşların aşı durumlarını sorgulamak için fırsat oldu.

  e-Nabız uygulamasından haberi olmayan vatandaşlar nasıl giriş yapılacağını ve nasıl aşı durumlarını sorgulayabileceklerini araştırmaya başladılar. Bu yazımızda e-Nabız uygulamasını kullanarak korona virüs aşı durumunuzu nasıl sorgulayacağınızı göreceğiz.

  e-Nabız Korona Virüs Aşı Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  e-Nabız uygulamasına aşı durumunun eklenmesi ile vatandaşların aşı olup olmadığı ve aşı sıralamasını takip etmeleri kolaylaştı. Vatandaşların aşı olup olmadıkları Hayat Eve Sığar ve e-Nabız sistemlerine işlenecektir.

  Vatandaşlar e-Nabız sistemine giriş yaparak Covid-19 aşısı için öncelikli grupta olup olmadığını sorgulayabileceklerdir. Aşı takviminin takibi için 65 yaş üzeri vatandaşlar da sisteme dahil edilmiş durumdadır. Buradan aşı sırası gelen vatandaşlar aşı olmak için randevu oluşturabilirler. E-nabız sistemi üzerinden ayrıca giriş yapmaya gerek kalmadan MHRS sistemine giriş yapılmaktadır.

  E-nabız sistemine T.C. Kimlik numarası ve şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Sol tarafta bulunan menüden ‘Aşı Takvimi’ bağlantısına tıklayın.
  • Gelen sayfadan sağ tarafta bulunan alandan ‘Covid-19 Aşısı’ bağlantısına tıklayın.
  • Bu alanda aşı durumunuzu görebilirsiniz. Eğer aşı sırası size geldiyse randevu alabileceğinize dair bir yazı yazacaktır. Sıra henüz sizin grubunuza gelmediyse aşağıdaki metinle karşılaşacaksınız.
   ‘COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Aşılama için Bakanlığımızın belirlediği öncelik sıralaması göz önünde bulundurularak durumunuz günlük değerlendirmelerle güncellenebilecektir. Sağlık çalışanı iseniz, çalıştığınız kuruma başvurarak bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız.’

  Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

  Aşı sırası size geldiyse yine e-nabız sistemi üzerinden randevu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

  • Sol tarafta bulunan menüden ‘Randevu’ bağlantısına tıklayın.
  • Gelen sayfada sağ üst köşede bulunan ‘Randevu Al’ düğmesine tıklayın.
  • Karşınıza randevu sayfası gelecektir. Randevuyu nereden almak istediğinizi soran bu sayfada en sağda bulunan ‘Aşı Randevusu Al’ düğmesine tıklayın.
  • Aşıyı nerede vurulmak istediğinizi seçmeniz için bir alan gelecektir. Burada; ‘Aile Hekiminden, Hastaneden, Evde aşı uygulamasından’ seçeneklerinden hangisini istiyorsanız seçin.
  • Daha sonra size sorulan sorulara cevap vererek aşı randevunuzu tamamlayın.
  • Eğer öncelikli grupta değilseniz uyarı vererek randevu almanıza müsaade edilmeyecektir.