İçeriğe geç

Korona Virüs Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Korona virüs aşısı ülkemiz genelinde öncelikli aşı sıralamasına uyularak yapılıyor. Bu sıralamaya göre sırası gelen grupta olan vatandaşlar aşılarını olabiliyorlar. Korona virüs aşısı sırasının gelip gelmediğine dair sorgulama işlemi için yapılması gerekenler var. Aşı sırası öğrenme işlemi şu şekildedir:

  • Aşı Sorgulama :  İlk olarak aşı sırasının size gelip gelmediğine dair aşı sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Sizin bulunduğunuz gruba sıra gelmiş olması durumunda aşı için uygun olduğunuz yazar ve randevu alabilirsiniz.

  Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Korona virüs aşısını olmak isteyen vatandaşlar sabırsızlıkla kendilerine ne zaman sıra geleceğini merak etmekte ve beklemektedirler. Risk durumuna göre aşı sıralaması yapılmıştır. Bu gruplara göre aşılamaya devam ediliyor. Öncelikli olarak hasta olması muhtemel olan kişilerin aşılanması için Sağlık Bakanlığı büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu aşı olmuştur. Aşı sırasının gelip gelmediğin öğrenmek için aşı sorgulama işlemi yapmak isteyenler için iki yol vardır. Bu yollardan size en uygun olanı seçerek aşı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  • Aralarda boşluk bırakarak AŞI, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarası son 4 hanesini yazıp, 2023’e kısa mesaj atabilirsiniz.
  • MHRS sayfasına giriş yaparak görebilirsiniz. MHRS sistemine giriş bilgileriniz ile birlikte girdikten sonra aşı bölümünde durumunuzu görebilirsiniz.

  Öncelikli Aşılanacak Gruplar Hangileridir?

  1.  İlk etapta aşılar 1 milyon 119 bin sağlıkçıya yapılacak.
  2. İkinci grupta 380 bin 65 yaş üstü vatandaşa yapılacak.
  3. Üçüncü grupta asker, polis ve öğretmenlere yapılacak.
  4. Dördüncü grupta ise ilk 3 grupta yer almayan vatandaşlara yapılacak.

  Bu gruplar sırasıyla tamamlanmaya başlanmıştır. Çoğu vatandaş korona virüse karşı aşılanmış durumdadır. Diğer vatandaşların ise aşılama işlemleri devam etmektedir.

  Aşı sorgulama işleminizin sonucunda aşı olabileceğiniz yazıyorsa, aşı için randevu almanız gerekir. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

  • Randevu almak için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-nabız hesabınıza giriş yapın.

  E-nabız sayfası için tıklayınız.

  • Ana sayfada yer alan covid-19 aşı durumu menüsüne tıklayın.
  • Bu sayfada aşı öncelik durumunuz yazacaktır. Eğer burada öncelikli grupta görünüyorsanız MHRS uygulaması yada internet sitesine girerek sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra aşıyı nerede yaptırmak istiyorsanız oradan aşı için randevu alabilirsiniz.