Korona virüs aşısının ülkemize gelmesinden sonra Sağlık Bakanlığı merak edilen aşı takvimini yayınladı. Aşılama işlemi için öncelik sıralaması yapılarak gruplara ayrıldı. Bu gruplara göre sırası gelen vatandaşlar randevu alarak aşı olabilecekler.

Korona virüs aşısı olmak isteyenlerin randevu alması gerekmektedir. Bu randevuyu aldıklarında aşı için başvurmuş olurlar.

Korona Virüs Aşı Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Düzenlenen aşı takvimine göre sırası gelen grupta bulunan vatandaşlar aldıkları randevuya göre aşılanacaktır. Randevu almak için sıranızın gelip gelmediğini sorgulamanız gerekir. Yoksa gereksiz yere randevu almış olursunuz. Aşı durumunuzu sorgulamak için yapabileceğiniz iki seçenek vardır. Bu seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Mesaj Atarak Aşı Sorgulama
    SMS yolu ile öğrenmek isteyenler 2023’e ASI yazıp boşluk bırakıp, Kimlik Numarasını yazıp tekrar boşluk bırakıp Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp gönderebilir.
  2. E-Nabız uygulaması ile Aşı Sorgulama
    E-Nabız sistemine giriş yaparak aşı bölümünden durumlarını görebilirler.

E-Nabız Sitesine girmek için tıklayınız.

Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra sisteme giriş yaparak aşı durumunuzu görebilirsiniz. Eğer aşı sırası sizin grubunuza geldiyse randevu alabilirsiniz.

Korona Virüs Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

Sorgulama yaptıktan sonra eğer aşı durumu sorgulaması sonucu aşı yapılacak grupta yer alınıyorsa randevu için randevu almanız gerekiyor. Bunun için MHRS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden uygun olan tarih ve saati şeçerek randevu oluşturulabilirsiniz. Randevuyu aldıktan sonra size kısa mesaj ile bilgilendirme yapılır. Aldığınız randevuyu görmek isterseniz yine MHRS sistemi yada E-Nabız sistemine giriş yaparak görebilirsiniz.

Aşı Nasıl Olunur?

Randevu aldıktan sonra aşı olmak için seçtiğiniz tarihte, randevuyu aldığınız hastaneye gitmelisiniz. Siz oraya gidince AŞILA uygulaması ile bilgileriniz sorgulanır. Aşının barkodu bu uygulamaya okutulur ve kaydedilir. Bu işlemler bittikten sonra sağlık çalışanı tarafından aşınız yapılır. Korona virüs aşısı iki doz olarak uygulanır. İlk doz yapıldıktan sonra sağlık çalışanı ikinci doz için randevu oluşturur. Bilgiler mesaj yolu ile size ulaştırılır.

İkinci doz aşı randevunuzu e-Nabız sisteminden görmenizde mümkündür. Aşı olanlara elektronik aşı kartı verilir. Bu kartı e-Nabız uygulaması yada Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.