İçeriğe geç

Hac Sorgulama T.C ile

  Hac ibadetini yaparak hacı olmak isteyen bireyler bunun için başvuru oluşturarak her yıl yapılan hac kurasında çıkmayı beklerler. Bu bekleyiş bazen uzun yıllar sürebilir. Bazen ise daha kısa sürer. Her yıl yapılan hac kurasında çıkan vatandaşlar Diyanet İşleri Bakanlığının ilgili biriminden eğitim alarak hac ibadetini nasıl yapacaklarını öğrenirler. Daha sonra vakti geldiğinde hacı olabilmek için gerekli ibadetlerini yapmaya giderler. Kabe, Arafat, Müzdelife ve Mina bölgelerinde yapılması gereken ibadetlerini yerine getirirler. Tüm ibadetler son bulduktan sonra yurtlarına hacı olarak dönerler. Hac ibadeti maddi durumu iyi olan müslümanlar için farzdır. Maddi durumu iyi olmayanlar yada niyet ettiği halde kurada çıkmayanlar için ise kolaylık vardır. Allah müslümanlara zor görevler vermez. Onları zorda bırakmaz.

  Hac Sorgulama T.C ile Nasıl Yapılır?

  Hac sorgulama işlemini TC kimlik numarası ile yapmak isteyen kişiler e-devlet kapısı internet sitesini kullanabilirler. e-devlet internet sitesinde bir çok kurumun işlemleri yapılabilir. Burada Diyanet İşleri Bakanlığınında sayfası mevcuttur. e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapan adaylar buradan sorgulama yapabilirler. Hac kurasının sonucunda kendilerine hac yolunun açılıp açılmadğını görebilirler. Hac sorgulama işlemini TC kimlik numarası ile yapmak isteyenler aşağıdaki adımları izleyebilirler.

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine giriş yapın. e-devlet internet sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklayın ve gelen sayfada TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sistemine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hac kura sonucu sorgulama sayfasına girin.

  TC ile Hac Sorgulama İşlemi için tıklayınız.

  e-devlet sisteminde bulunan hac sorgulama sayfasına bakarak hac başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  Hac işlemlerine ait diğer sayfalar için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Buradan hac başvurusu kabul edilen vatandaşlar faydalanabilirler.

  TC ile hac işlemleri sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  Bu adımları e-devlet mobil uygulaması üzerindende yapabilirsiniz. Böylece akıllı cihazınızdan istediğiniz an sorgulama yapma imkanı bulursunuz. e-devlet kapısı mobil uygulaması için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.