İçeriğe geç

Hayat Sigortası Primleri Sorgulama

  Hayat sigortası ölüm, kaza, işsiz kalma, hastalık durumlarında yaşanması muhtemel maddi kayıpların güvence altına alınması amacıyla yapılan bir sigortadır. Hayat sigortasının amacı maddi olarak bireyin kendini güvence altına almasıdır. Hayat sigortası ile hayatta karşımıza çıkabilecek olan olumsuz durumlardan korunma sağlanır. Hayat sigortaları poliçeye göre kaza, hastalık, sakatlık gibi durumlar nedeniyle oluşan iş kaybı sonucu oluşacak maddi zararların telafisi, kaza, hastalık yada doğal yollar ile vefat edilmesi durumunda mirasçılara toplu ödeme yapılması, işsizlik durumunda kredi, fatura gibi borçların karşılanması, kaza ve hastalıklar nedeniyle oluşan tıbbi giderlerin karşılanması, hastalıkların teşhisi ve tedavi süreçlerindeki masrafların karşılanması, iş kaybı durumlarında gündelik tazminat ödenmesi yada belirlenen sürenin dolması durumunda toplu ödeme alınması gibi durunları kapsar.

  Hayat Sigortası Primleri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • e-devlet Sistemi Üzerinden Hayat Sigortası Primleri Sorgulama
  • Sigorta Şirketinin Yönetim Panellerinden Hayat Sigortası Primleri Sorgulama
  • Sigorta Şirketinin Mobil Uygulamasından Hayat Sigortası Primleri Sorgulama

  e-devlet Sistemi Üzerinden Hayat Sigortası Primi Sorgulama

  e-devlet sistemini kullanarak hayat sigortası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyebilirler. Ancak e-devlet üzerinden prim sorgulanmaz. genel bilgileri görebilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hayat sigortası prim sayfasına ulaşın.

  Hayat Sigortası Primleri Sorgulama sayfası için tıklayınız.

  • Sayfada bulunan kimliğimi şimdi sorgula butonuna tıklayın.
  • Gelen ekranda bulunan ilgili alanlara TC kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi girin ve sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sayfasında bulunan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” bölümünden otomatik olarak sorgulamayı yapın.
  • Üstteki bağlantıdan giriş yaptığınız için doğrudan bu sayfaya ulaşırsınız. Eğer ulaşamadıysanız sisteme giriş yaptıktan sonra hayat sigortası poliçe ve tazminat bilgileri sorgulama yazarak arama yaptırabilirsiniz.

  Sigorta Şirketinin Yönetim Panellerinden Hayat Sigortası Primleri Sorgulama

  Hayat Sigortasının yapıldığı sigorta şirketinin yönetim panelini kullanarak hayat sigortası primlerini sorgulayabilirsiniz. Panel bilgilerine sigorta şirketinden ulaşabilirsiniz.

  Sigorta Şirketinin Mobil Uygulamasından Hayat Sigortası Primleri Sorgulama

  Sigortanın yapıldığı şirketin mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirerek sisteme girebilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulamanın adresine ve panel bilgilerine sigorta şirketine sorarak ulaşabilirsiniz.