İçeriğe geç

Hayat Eve Sığar Elkart

  Uzun zamandır etkisini sürdüren pandemi nedeniyle belediyeler toplu ulaşımda HES kodu uygulamasını aktif hale getirmiştir. Şehir içi toplu taşıma araçlarına binerken kullanılan akıllı elektronik kartlara kişilere sağlık bakanlığı tarafından verilen HES kodları tanımlanıyor. Bu şekilde hasta ve temaslı kişilerin ulaşımdan faydalanmaması sağlanıyor. Halkın arasına karışmayan kişiler evde kalması sağlanarak hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

  Elkart kullanan Konyalı vatandaşlar kartlarına HES kodlarını yükleyebilmek için önce bu kodu almalılardır. Bunun için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

  HES Kodu Nasıl Alınır?

  3 farklı ve kolay yöntem vardır. Bu yöntemler:

  • Mobil uygulama ile HES kodu alma : Hayat Eve Sığar uygulamasını akıllı telefonunuza indirip, mobil uygulama üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin. ‘HES Kodu Oluştur’ düğmesine tıklayıp, kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun.

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – Play Store

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – App Store

  • Mesaj atarak HES kodu alma : HES yazarak boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, Tc Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın. Örn: HES 11111111111 2222 45 –> 2023
  • E-devlet ile HES kodu alma : E-devlet kapısı sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek HES Kodunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme E-devlet internet sitesi üzerinden girebileceğiniz gibi mobil uygulamasını da indirebilirsiniz.

  Play Store ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  AppStore ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Hayat Eve Sığar Elkart HES Kodu Yükleme Nasıl Yapılır?

  Konya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karara göre; korona virüs ile mücadele kapsamında risk taşıyan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını engellemek amacıyla HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasını hayata geçirdi. Toplu taşıma araçlarını kullanan Konyalı vatandaşlar, ulaşım kartlarına HES (Hayat Eve Sığar) kodlarını tanımlamak zorundalar. Peki HES kodu Elkartlara nasıl tanımlanır yada eşleştirilir? Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Öncelikle https://hes.konya.bel.tr/ adresine giriş yapınız.
  • Daha sonra karşınıza gelen sayfadan kullandığınız Elkart çeşidini seçerek ‘Kişiselleştirilmiş kartıma HES kodu tanımlamak istiyorum’ butonuna tıklayınız.
  • Kişiselleştirilmiş elkart kullanmayanlar ‘Tam kartıma HES kodu yüklemek istiyorum’ butonuna tıklamalıdırlar.
  • Gelen formda gerekli yerlere bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girip, gönder butonuna tıklayınız.
  • Daha önce aldığınız HES kodunuzu girip onaylayınız.