İçeriğe geç

HGS Borcu Sorgulama

  Hızlı geçiş sistemi olarak geçen HGS ile köprü ve otoyollardan geçen kişiler geçiş ücretini kendilerine kayıtlı olan HGS kartları ve etiketleri ile otomatik olarak kolayca yapabilmektedirler. Bu sayede geçiş yapılan alanlarda trafik sıkışmadan ve fazla beklemeden ödeme yapılmaktadır. Bu geçişlerde ödeme yapmayan kişilere ceza kesilerek borçlandırılır.

  HGS Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  HGS borcu olup olmadığını ve ne kadar olduğunu merak eden kişiler için iki seçenek vardır. Bunun için PTT’nin HGS için oluşturduğu sayfadan sisteme girerek yada e-devlet sistemine girerek bilgi alabilirler. Liste halinde sıralamak gerekirse:

  • PTT üzerinden HGS Borcu Sorgulama
  • e-devlet üzerinden PTT HGS Borcu Sorgulama

  PTT üzerinden HGS Borcu Sorgulama

  Otoyol ve köprü geçişlerini kullanırken HGS etiketinizde yada kartınızda bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiye durumu oluşur. Bu durumda geçiş ücreti kartınıza borç olarak kaydedilir. Bazen farkında olmadan bakiyenizi yüklememiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda borcunuzun artmaması ve kartınızın kullanım dışı olmaması için borç sorgulama yapmanızda fayda vardır. Borcunuzu sorgulamak için PTT’nin oluşturduğu HGS sayfasına giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

  PTT HGS Borcu Sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yapın ve sonra ”Geçiş İhlali Sorgulama” sayfasından borcunuzu sorgulayın. Ödeme işlemini de buradan kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

  e-devlet üzerinden PTT HGS Borcu Sorgulama

  E-devlet sistemi üzerinden pek çok sorgulama ve takip işlemi yapılabilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için e-devlet kapısı internet sitesine girin. Buraya tıklayarak ilgili bağlantıya ulaşabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yapmak için T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanın. Bu bilgilerle sisteme giriş yapın. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra Hizmetler menüsüne girip, buradan PTT Genel Müdürlüğü’nü açın.
  • Hizmetlerin sıralandığı bu listeden ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” bağlantısını bulun ve tıklayın. Var olan cezanız burada listelenir.

  PTT Genel Müdürlüğü Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama sayfasına doğrudan girmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. 

  Doğrudan yukarıdaki bağlantıya tıklamayı seçtiyseniz, yine giriş bilgilerinizle sisteme giriş yapmalısınız.