İçeriğe geç

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama

  HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), araç sahiplerinin ücretli yollardan ve köprülerden geçerken ücret tahsilini yapabilmeleri için oluşturulmuş sistemdir. Bu sistem ile geçiş ücreti geçiş sırasında hızlı bir şekilde yapılır. Daha önceden HGS kartına yada etiketine yatırılan paradan geçiş ücreti kesilir. HGS geçiş sırasında oluşan yoğunluğun önüne geçilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Temassız ödeme avantajı sunan HGS sistemi ile sürücüler zaman kazanmaktadır.

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama

  Hızlı geçiş sistemi hesap bilgilerini sorgulamak isteyen bireyler e-devlet hesabını kullanarak bunu kolayca yapabilirler. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine girin ve sisteme giriş yapın.
  • Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası gereklidir.
  • Bu bilgiler ile sisteme giriş yapın.
  • Sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşın.

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Geçiş Bilgileri Sorgulama

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Geçiş Bilgileri Sorgulama (Tüzel Kişi)

  • Sorgulama için uygun olan sayfayı seçin ve sisteme girin. Yukarıdaki bağlantıya sisteme girmeden tıkladıysanız Kimlik doğrulama butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Bu sayfada hızlı geçiş sistemi hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.

  HGS Nasıl ve Nereden Alınır?

  HGS başvurusu yapılabilecek kurumlar PTT, finansal kuruluşlar ya da karayolları giriş – çıkış alanlarında yer alan satış noktalarıdır. Aracın ön camına yapıştırılarak monte edilen etiket tipi tercih edilebileceği gibi kart tipi HGS de seçilebilir. İlk başvuru sırasında araca ait ruhsat ve kimlik talep edilir. Eğer başvuru kurum aracı için yapılıyorsa ek olarak temsil belgesi istenir. Kiralık araçlar için HGS başvurusu sırasında ise kira sözleşmesi ibraz edilir. Araç plakasına tanımlanan HGS’nin aracın satışı durumunda iptal edilmesi ya da içindeki bakiyenin başka bir HGS’ye aktarılması gerekir.
  HGS sisteminin kullanılabilir olması için bakiye yüklemesi yapılmalıdır. HGS Bakiye sorgulama işlemleri PTT işyerlerinden yada banka şube ve mobil uygulamaları aracılığıyla yapılabilir. HGS bakiyesini sorgulamak isteyenler ise e-devlet ve 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezleri yardımı ile HGS kartlarında bulunan bakiyeyi sorgulayabilir ve kalan miktarı öğrenebilirler.