İçeriğe geç

İETT Kayıp Eşya E-Devlet Başvuru Formu

  Çoğumuzun başına otobüste bir eşyayı unutma talihsizliği gelmiştir. Küçük şehirlerde mesafeler yakın olduğu için otobüs duraklarında bu eşyaları bulmak daha kolay olabilir ancak İstanbul gibi büyük bir şehirde bulmak daha zordur.

  Bu yüzen İETT’nin başlattığı çalışma ile otobüslerde unutulan eşyalar için sorgulama programı geliştirdi. Bu programla internete giren kişiler kayıp eşyalarını takip ve sorgulama yapabiliyorlar. Unuttukları eşyalarına bu sayede ulaşabiliyorlar. İETT’ye bağlı otobüslerde yada duraklarda unutulan bu eşyalar, kısa sürede sahiplerine ulaşıyor.

  İETT otobüslerinde kaybolan eşyaları bulmak için yapılması gereken şey ise şu şekildedir:

  • İETT’nin www.iett.istanbul adresine girin. Sonra kayıp eşya formuna tıklayın.

  İETT Kayıp Eşya Formu için tıklayınız.

  • Bu internet sitesinde bulunan kayıp eşya formuna, kaybedilen eşyanın özelliklerini girin.
  • Sonra formu gönderin.

  İETT kayıp eşya bürosunda çalışan görevli formunuzu değerlendirip, eşyayı depoda arıyor. Sonucu olumlu yada olumsuz şekilde size bilgi olarak veriyor. Eğer sonuç olumluysa ve eşyanız bulunduysa, sahibine teslim ediliyor.

  E-Devlet Üzerinden Kayıp Eşya Başvurusu Yapma

  İETT’nin son yaptığı yenilik ile artık kayıp eşya takibini E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Kaybolduğunda üzerinde size ait TC Kimlik numarası bulunan eşyalar için E- devlet sistemi üzerinden size bildirim ve sms gönderilecek. Bilgi bulunmayan eşyalar için ise eşyası kaybolan yolcular E-Devlet sistemine giriş yapıp başvuru yapabiliyor.

  İETT’ye ait otobüs, metrobüs, metro, tramvay, durak ve istasyonlarda bulunan eşyalar görevliler tarafından kayıt altına alındıktan sonra, kayıp eşya bürosuna bırakılır ve burada saklanır. Sahipleri belli bir süre sonunda ortaya çıkmaz ise ihale usulüyle satışa çıkarılır. Bazı eşyalar ise yardım kuruluşlarına bağışlanır.

  Tüm bu süreçler İETT için zaman ve işgücü anlamında yük olduğu için daha kolay bir çözüm bulmak için çalışmalar yaptı. Sonunda oluşturulan sistem ile  E-devlet sisteminden yardım alarak kişilere daha kolay ulaşılabilmesini sağlayan yeni bir düzen kuruldu. Kişiler e-devlet üzerinden kayıp eşya başvurusu yapabilecekler. Yapılan başvurular otomatik olarak İETT’nin sistemine düşecektir.

  İETT Kayıp Eşya E-Devlet Başvuru Formu

  Eşyası kaybolan İETT yolcuları artık E-devlet üzerinden kayıp eşya başvurusu yapabiliyorlar. Bu yöntemle kişiler eşyalarını daha kolay bulabilecekler. Bunun için e-devlet sistemine giriş yapıp, aşağıdaki bağlantıda verdiğimiz ‘Kayıp Eşya Bildirimi’ sayfasına girin. Burada eşyanız ile ilgili bilgileri girip onaylayın. Eşyanızın bulunması yada bulunmaması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir.

  İETT Kayıp Eşya E-Devlet Başvuru Formu için tıklayınız.