İçeriğe geç

Gönül Kart Kimlere Verilir?

  Gönül Kart Mamak Belediyesi tarafından verilen yardım kartıdır. Belediyenin hayırsever vatandaşlarla işbirliği yaparak oluşturduğu Gönül Çarşısından alışveriş yapılabilen bir karttır. Mamak Belediyesi başlattığı proje ile Gönül Çarşısına getirilen yardım malzemelerini ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırmayı hedeflemiştir. Dar gelirli ve yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar tespit edilerek Gönül Kart verilmektedir. Gönül Karta yüklenen puanlar ile Gönül Çarşısından alışveriş yapmaları sağlanır. Böylece vatandaşlar almaları gereken ürünleri kolayca alıp kullanabilmektedirler. Gönül Çarşısında para geçmez. Sadece Gönül Kart ile ödeme yapılabilir.

  Gönül Kart Kimlere Verilir?

  Mamak ilçesinde yaşayan ve yardıma ihtiyaç duyan kişiler Gönül Kart almak için başvuru oluşturabilir. Gönül Karta başvurmak için aranan ilk şart yardıma ihtiyaç duyuluyor olmasıdır. Bunun belirlenmesinde ön plana çıkan kriterler mevcut ise kişiler başvuru oluşturabilirler. Gönül Kart almak isteyen vatandaşlar genel olarak şu şartları karşılıyorlarsa başvuru yapabilirler.

  • Mamak ilçesinde ikamet etmek
  • TC vatandaşı olmak
  • Maddi gelirinin hanede yaşayan bireylere oranının az olması
  • Çalışmaya engel olan bir sağlık sorunu olan vatandaşlar

  Belediyeler genelde yetimlere, şehit ailelerine de yardım vermektedir. Bu ailelerde başvuru yaparak talep oluşturabilirler.

  Gönül Kart almaya hak kazanan ailelere kartları verildikten sonra kartlarına ihtiyaç duydukları eşya yada gıda ürünleri miktarınca puan tanımlanır. Belediyenin gelen yardımlar ile oluşturduğu Gönül Çarşısında eşya, oyuncak, kıyafet ve gıda malzemeleri gibi yardım malzemeleri puanlanır ve kart ile alışveriş yapılma imkanı verilir. Gönül Çarşısında bulunan yardım malzemeleri ikinci el ürünlerdir. Elektronik eşyalar, ev eşyası, kıyafet, oyuncak gibi kullanılmayan ve yardımseverler tarafından belediyeye verilen eşyalar çarşıya özenle yerleştirilir. İhtiyaç sahibi ailelerin bu ürünleri seçerek ve isteyerek almaları sağlanır. Böylece yardım etmek isteyenler ile yardıma ihtiyacı olan kişiler biraraya gelmiş olur. Üstelik ikiside birbirini görmeden yardım edilmiş olur.

  Gönül Kart İle Neler Alınabilir?

  Gönül Kart sahipleri Gönül Çarşısında bulunan tüm ürünlerden satın alabilirler. Bu ürünler gıda malzemeleri (temel gıda malzemeleri bulunmaktadır), kıyafet, ayakkabı gibi giyim malzemeleri, elektronik eşyalar, beyaz eşyalar, mobilyalar, oyuncaklar olarak sıralanabilir. Bir aile için gerekli olan her türlü yardım malzemesini burada bulabilirsiniz.