Yatırım hesabı, banka aracılığı ile yatırım araçlarını kullanarak kazanç sağlayabileceğiniz bir hesaptır. Bu yatırım araçları fonlar, hazine bonosu, devlet tahvilleri, hisse senedi, euro bond, altın, DCD gibi çeşitlenebilir. Bankalar dışında aracı kurumlarda bu hizmeti vermektedir. Eğer bir bankada mevduat hesabınız varsa yatırım hesabı açmanız oldukça kolaydır.

Açtığınız yatırım hesabını açacağınız banka ve aracı kuruluşun ne olduğuna göre farklı yatırımlar yapmanızda mümkündün. Forex gibi kaldıraçlı işlemlere yatırım yapabilirsiniz. Sizin tercih ettiğiniz kurum ve yatırım aracına göre kazanç sağlayabilirsiniz.

İnternetten Yatırım Hesabı Açılır mı?

Yatırım hesabı açtırmak için bankalar müşterilerine birkaç seçenek sunmuştur. Bu seçenekler arasında internetten yatırım hesabı açmak vardır. Yatırım hesabınızı açtırmak istediğiniz banka yada aracı kurumun resmi internet sitesine girmeniz gerekir. Daha sonra bu sitelerde bulunan internet bankacılığı sistemine kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak yatırım hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yatırım hesabı açtıktan sonra yatırımlarınızı yine aynı şekilde internet üzerinden takip edebilirsiniz. İnternet şube yada mobil şube yardımı ile alım satım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Yatırım araçlarınızı takip ederek alım ve satım işlemlerinizi geç kalmadan vaktinde tamamlayabilirsiniz. İstediğiniz saatte emir verebilirsiniz. Tabi ki bu emirler borsa açıldıktan sonra işleme alınır.

Yatırım Hesabı Başka Hangi Yollarla Açılır?

Yatırım hesabı açmak için birkaç yol mevcuttur. Bankalar müşterileri için birden fazla seçenek sunarak onlara en kolay yolu kullanma imkanı vermektedirler. Yatırım hesabı açabilmek için kullanabileceğiniz seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banka şubesine giderek yatırım hesabı açtırmak
  • ATM’lerden yatırım hesabı açtırmak
  • Mobil uygulama ile yatırım hesabı açtırmak
  • İnternet şubesini kullanarak yatırım hesabı açtırmak

Eğer farklı bir aracı kurumunu kullanıyorsanız, onun sağladığı imkanlar ile hesap açabilirsiniz. Genelde internet üzerinden olur bu.

Yatırım Hesabını Nereden Açtırmak Mantıklıdır?

Kişiler genellikle halihazırda çalıştıkları bankaları tercih ederler. Mevduat hesabınızın olduğu bir banka varsa buradan rahatlıkla yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Bankanızın hangi yatırım işlemlerine imkan sağladığına bir bakın. Eğer beklentilerinizi karşılıyorsa burada devam edebilirsiniz. Ancak beklentilerinizi karşılamıyorsa farklı bankalara göz atarak sizin için en uygun şartları sağlayanları görebilirsiniz. Yatırım hesabı için hesap işletim ücreti alınıp alınmadığı gibi bazı durumlara göz atarak en avantajlı olan bankayı yada aracı kurumu seçebilirsiniz. Bütün ayrıntılara bakmak sonradan sorun yaşanmaması için önemlidir.