İçeriğe geç

Kızılay Kart Kimlere Verilir?

  Kızılay’dan yardım almak isteyen kişiler yaşadıkları ilde bulunan Kızılay il temsilciliğine giderek yada internet sitesi üzerinden yardım talebinde bulunabilirler. İncelenen başvurulardan uygun bulunanlara geri dönüş yapılarak yardım almaları sağlanır. Kızılay Kart olarak verilen yardım parası ile vatandaşlar istedikleri ve ihtiyaç duydukları ürünleri kolayca ve seçerek alabilirler. Kızılay kart başvurusu için bazı belgeler talep edilir. Bu belgelere bakılarak kişinin muhtaç durumda olup olmadığı tespit edilir. Belgeler; TC kimlik kartı fotokopisi, ikametgah belgesi, fakirlik belgesi, gelir belgesi, işsizlik belgesi, üstüne mal olup olmadığını gösteren belgelerdir. Bu belgeler hazırlanıp başvuru dilekçesi ile birlikte il temsilciliklerine teslim edilmelidir. Vatandaşların durumuna göre farklı özel belgelerde istenebilir. Bunlar kişinin sağlık, sosyal durum gibi özelliklerine göre değişir. Sağlık raporu, ölüm belgesi gibi çeşitlenebilen belgeler özel olarak istenir. Belgelerle ilgili detaylı bilgiyi ve sizden istenebilecek belgeleri Kızılay’ın çağrı merkezini arayarak net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Kızılay Çağrı Merkezi : 168

  Kızılay Kart Kimlere Verilir?

  Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan yoksul ve sahipsiz kalmış vatandaşlara Kızılay tarafından yardım verilir. Muhtaçlık sınırında olan bu kişilere gıda, giyim gibi yardımlar yapılır. Kızılay Kart verilerek nakit ihtiyaçları giderilir. Genel bir listeleme yapılması gerekirse:

  • İşsiz kişiler
  • Geliri asgari ücretin üçte biri civarında olanlar dar gelirli kişiler
  • Kronik hastalar
  • Engelli vatandaşlar
  • Kimsesiz kalmış olan yaşlılar
  • Yoksul ailelerin sahip oldukları çocuklar

  Bu kişilere yardım kartı verilir ve ihtiyaçlarını almaları sağlanır. Kızılay Karta belirlenen miktarda nakit yatırılır ve kartın verildiği kişiler bu kart ile alışverişlerini yapabilirler.

  Kızılay Kart alabilmek için yoksul vatandaşların talepte bulunması gerekir. Kızılay Kart almak için Kızılay’a başvuru formu verilmesi gerekir. Daha sonra istenen belgelerin başvuru formuna eklenmesi ve teslim edilmesi gerekir. Kızılay Kart alabilmek için gereken belgeler yukarıda sizinle paylaşılmıştır. O belgeleri ve size özel olarak istenen belgeleri hazırlayıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu il temsilciliklerine yada internet sitesi üzerinden yapmanız gerekir. Kızılay il temsilcilikleri her ilde vardır. Yaşadığınınz ve ikametinizin bulunduğu ilde bulunan Kızılay İl Temsilciliğine bizzat başvurmanız gerekir.