İçeriğe geç

KOBİS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı tarafından verilen KOBİS hizmeti halk tarafından çok sevilen ve ilgi gören bir projedir. Bu proje ile KOBİS istasyonları kuruldu. Bu istasyonlardan bisiklet alarak kullanmak mümkündür. Yeni nesil istasyonlar kurularak halkın bu hizmetten daha kolay faydalanması sağlanmaktadır.

  KOBİS’in yeni sistemi ile istasyonlar yenilendi ve daha estetik bir görünüme kavuştu. Bisikletlere takılan GPS takip cihazları ile takipleri kolaylaştırıldı. Bisikletlerin daha kolay takip edilebilmesi için tüm hareketlerinin izlenmesi sağlandı. Bu sayede bisikletlerin güvenliği sağlandı.

  KOBİS Bisiklet Nasıl Alınıyor?

  KOBİS, 498 Akıllı Bisiklet, 70 İstasyon, 864 Bisiklet Park alanından oluşmaktadır. Bu istasyonlar ile büyük bir bisiklet yolu ağı oluşturulmaktadır. Sistem içinde ödemeler 3 farklı yolla yapılmaktadır. Bu yollar;

  • Üye kartı,
  • Kentkart
  • Kredi kartı

  şeklinde sıralanabilir. Bisikleti almak için yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

  • Akıllı bisiklet sistemini Kentkart ile kullanmak isteyenler; kiralama ‘kioskundan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak kiosk üzerindeki adımları tamamlamalılar. Sonra sistemin verdiği 4 haneli şifreyi kullanarak bisiklet kiralayabilmektedirler.
  • Fuar içinde bulunan Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’ndaki Seyahat Kartları bürosuna başvuranlar, üyelik sözleşmesini imzaladıktan sonra aldıkları üye kartları ile istedikleri her istasyondaki park ünitesinden bisiklet kiralayabilmektedirler.

  KOBİS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  KOBİS bisiklet kiralarken kullandığınız karta göre bakiye sorgulama işlemi değişebilir. Ödemeyi kredi kartınız ile yapıyorsanız, bakiyeniz kredi kartı bakiyeniz kadardır. Bu bakiyeyi öğrenmek için çalıştığınız bankanın bakiye sorgulama yöntemine bakmalısınız.

  Kentkart ile ödeme yapıyorsanız, kentkartınızın bakiye sorgulama işlemini yapmalısınız.

  Kocaeli Kent Kart Bakiye Sorgulama işlemi yapabilmek için tıklayınız.

  Kocaeli Bisiklet Hizmetinin Mobil Uygulaması

  Bu mobil uygulama ile size kolaylık sağlayan pek çok hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu hizmetleri yol tarifi alma ve kiralama, size yakın istasyonların listelenmesi, bisiklet çalışma prensipleri, kullanım tarifeleri, arıza bildirimleri, öneri ve şikayetleri iletme, üye işlemlerinden üyelik alma, parola hatırlatma hizmeti, bilgileri güncelleme, düzenleme, web şifre değiştirme ve bisiklet kiralama kart şifresini değiştirme hizmeti, geçmiş bisiklet kullanma durumunuz ve ayrıntıları, Kart Al/Kredi yükle menüsünden abonelik ve kredi yükleme işlemlerinizi yapabilme, bisiklet kiralama şifresi alma ve kiralama kartı yanınızda yoksa bisiklet kiralama imkanı, QR kod ile kirala menüsünden bisiklet üzerindeki QR kodu okutarak bisiklet kiralama imkanı olarak sıralanabilir.

  Kobis Akıllı Bisiklet mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.