İçeriğe geç

Kobis Kart Yükleme Nasıl Yapılır?

  Birçok şehirde kurulan ve bisiklet severlere alternatif ulaşım olarak hizmet veren, elektronik ve mekanik sistemlerle desteklenen, bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir. Bu sistemler şehirlere göre farklı isimler almaktadır. KOBİS Kocaeli kentinde hizmet veren akıllı bisiklet sistemidir.

  KOBİS Sistemi Nasıl Çalışıyor, Kobis Kart Yükleme Nasıl Yapılır?

  Kobis üye kartı, kent kart ve kredi kartı ile çalışmaktadır. 3 farklı şekilde hizmet veren bu sistemi kullanmak oldukça kolaydır. Bu seçeneklere bakiye yükleyerek kullanabilirsiniz. Bunu niçin akıllı bisiklet sistemini kullanmak istediğinizde kiralama kioskları yada park ünitelerini kullanmanız gerekir. Bu şekilde Kobis kart yükleme işlemini yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kartınızı okutmak ve sizi yönlendiren sisteme göre gerekli adımları atmaktır.

  KOBİS Nasıl Kiralanır?

  KOBİS Üye Kartı İle

  -Kocaeli Fuarı içindeki Seyahat Kartları Bürosundan sisteme üye olarak 5 TL karşılığında KOBİS üye kartlarınızı alabilir ve kontör yükleyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Nüfus cüzdanınızı götürmeniz gerekir.

  -Kobis Üye Kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

  -Üye kartınızı bisiklet park yerlerindeki panele okutup 4 haneli şifrenizi girerek giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz.

  -Bisikleti teslim ederken boş ve hizmet dışı olmayan park yerine bisikleti bırakarak ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde bisikleti teslim etmediğiniz görülür.

  -Kayıtlı üye değil iseniz üye işlemleri sayfasından üye ol linkine tıklayarak üyelik formunda istenen bilgileri doldurarak anında sisteme üye olabilirsiniz.

  -Kart ücreti ve dolum işlemlerini kredi kartınız ile web sitesindeki Üye Kartı Al-Kredi Yükle linkinden yapabilirsiniz.

  -Kredi kartı kullanmadan da üye kartınızı Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden sisteme internet üzerinden üye olduğunuzu belirterek 5 TL karşılığında alabilir ve dolum yapabilirsiniz.

  Kişiselleştirilmiş Kent Kart İle

  -Sadece kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile üyelik işlemleri yapılabilmektedir.

  -Kişiselleştirilmiş kartlar; 18 yaş üzeri Öğrenci Kartları, Öğretmen Kartları ve 60-65 yaş üzeri seyahat kartı sahiplerini ifade etmektedir.

  -Kent kartınızla Akıllı Bisiklet İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır.

  -Üyelik işlemi ve hesap işlemlerinden kredi aktarımı tamamlandıktan sonra bisiklet park yerlerindeki panele 4 haneli şifrenizi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz

  -Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir.

  -Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili 444 11 41 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.