İçeriğe geç

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  KOSGEB tarafından işletme kurmak isteyenlere kredi veriliyor. İmalat, bilişim gibi alanlarda büyük ve küçük ölçekli işletme kurmak isteyen kişiler KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi imkanını kullanabilirler. Bunun için başvuru yapmaları gerekir. Başvurunun kabul edilmesi için gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartları karşılayan kişilere gerekli yardım yapılmaktadır. Başvurunun nasıl yapılacağına dair yeterli bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Gerekli kriterlere uyan kişilere büyük ve küçük işletme kurabilmeleri için kredi verilmektedir. Bunun için başvurmak isteyenler önce KOSGEB’e ait resmi internet sitesine girmeliler.

  KOSGEB resmi internet sitesine girmek için tıklayınız.

  Daha sonra ‘E-Hizmetler’ menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçmeliler.

  Bu adımdan sonra gelen sayfada gerekli alanları doldurarak başvuru yapabilirler.

  Online başvuru yapan kişilerin KOSGEB veritabınına kayıtlı olması gerekir. Kayıtlı olmayanlar ve KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, başvurudan önce kayıt güncelleme işlemi yapmalıdırlar. Online başvuruda KOSGEB’e giderek, herhangi bir belge teslim edilmesine gerek yoktur. Başvuru yaparken sisteme yüklenmesi yeterlidir. Bu belgeler şunlardır:

  • Varsa; yasal sınırların üzerindeki vergi – SGK borcunun tecil ya da taksitlendirildiğini gösteren belge
  • SGK’ya tescili olmayan şahıs işletmeleri için; işyerinin SGK’ya tescilli olmadığına ve şahıs olarak SGK’ya borcun bulunmadığına dair belge
  • Sadece ikinci bileşene yapılan başvurularda; işletmenin yenilikçi genç işletme kriterlerinden en az birini sağladığını gösteren belge

  KOSGEB Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

  Kredi programında iki seçenek vardır. Sadece birini seçip, başvuru yapabilirsiniz. Bunlar;

  • “İmalat sektörü”nde faaliyet gösteren MKİ’ler için işletme sermayesi desteği
  • “İmalat sektörü”nde veya “Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler sektörü”nde ya da “Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörü”nde faaliyet gösteren yenilikçi genç MKİ’ler için işletme sermayesi desteği

  Gerekli şartlar ise şu şekildedir:

  • Mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB Veritabanında kayıtlı olmaları ve KOBİ Beyannamelerinin güncel ve onaylı olması şartıyla başvuru yapabilecektir.

  Aşağıdaki belirtilen işletmeler başvuruda bulunamaz.

  • Yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil / taksitlendirilmemiş vergi ya da sosyal güvenlik borcu olanlar bu desteğe başvuramayacaktır.
  • Dünya Bankası tarafından kısıtlanan sektörlerdeki işletmeler bu desteğe başvuramayacaktır.
  • Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankasının Covid-19 salgını kapsamında 2020’de ilan ettikleri “İşe Devam Kredisi”nden Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla yararlanan işletmeler bu desteğe başvuramayacaktır.