İçeriğe geç

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

  Kredi notu kredi çekmek isteyen kişilerin, geçmişte bankalar ile olan finansal ilişkisini ortaya koyan nottur. Bu puanlama sistemi ile bankalar kendisinden kredi isteyen kişinin geri ödeme yapıp yapmayacağı hakkında ön fikre sahip olur. Kredi notu bir kuruluş tarafından hesaplanır. Bu yüzden güvenlidir. Türkiye’de bu işi KKB yürütmektedir. KKB tarafından sunulan güvenilir bir finansal hizmet platformu olan Findeks, uzun yıllardır bankaların kredi kararlarını verirken baktıkları kredi notuna reel sektörün ve bireylerin de erişebileceği bir adrestir.

  Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

  Findeks ve bankaların kredi notunu değerlendirmede kullandıkları bir tablo vardır. Bu tabloya göre risk durumu derecelendirilmiştir.

  • En Riskli : 1-699
  • Orta Riskli : 700-1099
  • Az Riskli : 1100-1499
  • İyi : 1500-1699
  • Çok İyi : 1700-1900

  Bu gruplardan en riskli ve orta riskli grupta iseniz kredi başvurunuz ya değerlendirmeye alınmaz ya da kredi alabilmeniz için kefil, ipotek gibi istekleri ile borcu garanti altına alırlar. Findeks kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, bankadan kredi çekme imkanınız o kadar artar. Yüksek kredi notu iyi bir müşteri olduğunuz anlamına gelir.

  Her bankanın bu kredi notlarını yorumlayışı farklılık gösterse de genel anlamda 1500 ve üzerinde olan kişiler daha rahat kredi çekerler. Önemli olan banka ile olan finansal geçmişinizin temiz olmasıdır. Kredilerinizi vaktinde ödeyen, fatura ve ekstrelerinizi ödemede titiz davranan birisi iseniz, kredi notunuz yüksek olacaktır. Böylece banka ile iletişiminiz daha kolay olacaktır. İstediğiniz krediyi alabilirsiniz ancak bazen kredi notunuzun yüksek olması istediğiniz miktarda kredi almanızı garantilemez. Çünkü gelir durumunuz etkilidir. Kredi verilir ancak gelir durumuzun ve bankaların baktığı başka şartlara göre belirlenebilir.

  Kimlerin Kredi Notu Bulunur?

  Banka ile finansal işlemleri bulunan herkesin kredi notu bulunur. Bankada mevduat hesabınız varsa, kredi kartınız varsa bunlar kredi notunuzun hesaplanması için yeterlidir. Bankadan maaş alıyorsanız buda etken olabilir. Ancak az önce yazdığımız iki etken zaten kredi notu için yeterli nedenlerdir. Bunların dışında bir etken daha vardır ki kredi sicili oluşmasına neden olur. Buda birisine kefil olmaktır. Eğer bu saydıklarımızı hiç yapmamış ve kullanmamış birisi iseniz kredi notunuz 0 olarak görünecektir. Bu kredi notunuzun olmadığını gösterir.