İçeriğe geç

Kredi Notu Sorgulama E-devlet

  Kredi notu diğer söylenişi ile kredi puanı kişilerin finans kuruluşları yada bankalar ile arasında geçen her türlü mali işlemleri analizler yapılarak ortaya koyan puandır. Kredi notu finansal hizmetlerde referans alınır. Finans, reel sektör ve bireyler bu notu mutlaka kullanır ve sorarlar. Bu not ile bankalar ve diğer finans kurumları kişilere kredi vermeden önce onlar hakkında fikir sahibi olurlar. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi puanı raporunu inceleyerek, kredinin geri ödemesinde sorun yaşanma ihtimali değerlendirilir. Kredi puanı düşük kişilere kredi verme konusunda bazı şartlar sunulur yada kredi verilmez. Bu şartlar ipotek, kefil, teminat, rehin gibi bankayı garantiye alacak yöntemlerdir. Kredi puanı yüksek olan kişilere kredi verme konusunda şart sunulmadan kolaylık sağlanır.

  Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi puandır. Sizin bulunduğunuz aralığa göre banka yada finansal kurumlar kredi talebinizi değerlendirirler.

  Kredi Notunu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

  Peki bu kredi notu nasıl belirlenir. Kredi notunu etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları : %35
   Kredili ürün ödemelerinin, son ödeme tarihi geçmeden önce yapılması Findeks Kredi Notu’nu olumlu etkileyen unsurlardan biridir.
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu : %35
   Findeks Kredi Notu hesaplanırken; henüz kapanmamış aktif kredilerin yanı sıra sorunlu ve sorunsuz kapanmamış kredilerin de borç ve limit tutarları dikkate alınır.
  • Yeni Kredili Ürün Açılışları : %11
   Henüz ödeme performansları belli olmamakla birlikte yakın zamanda açılan kredili ürünler, Findeks kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur.
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu : %10
   Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
  • Diğer unsurlar : %9

  Bu tabloya göre kredi puanınızı en fazla etkileyen faktörler ödeme alışkanlıklarınız ve mevcut hesap ve borç durumunuzdur. Ödemelerinizi vaktinde yapmanız durumunda oldukça fazla puan kazanırsınız. Bunun dışında diğer unsurları da dikkate alarak kredi puanınızı artırabilirsiniz.

  Eğer kendi kredi notunuzu hesaplamak isterseniz, e-Devlet üzerinden sorgulamak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Kredi notunuzun geçerli seviyede olması kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Düşük ve riskli seviyede bir kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz düşük olacaktır.20