İçeriğe geç

Kredi Notu Sorgulama

  Kredi Notu Nedir?

  Kredi Notu, kredi başvurusu yaptığınızda tüm bankaların baktığı referans notudur. Bu nota göre kredi alıp alamayacağınız belirlenir. Kredi notunuzun yetersiz olması durumunda kredi alamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzun iyi olması için bankaya olan borçlarınızı ve faturalarınızı vaktinde ödemelisiniz. Düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürecektir. Ancak düzenli yapılan ödemeler ile kredi notunuz yükselecektir. Düşük olan kredi notunuzu yine ödemelerinizi vaktinde yaparak yükseltmeniz mümkündür.

  Kredi Notu Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Size ait olan finansal bilgilerin ortak bir kuruluşta toplanması ve analiz edilmesi ile kredi notunuz hesaplanır. Bir puanlama sistemi olan bu nota kredi notu denir. Ülkemizde KKB bünyesinde toplanmıştır. Bankalar kendi kredi notu hesaplama sistemlerini kurmuş olsalarda kişiler ile ilgili tüm verilere ulaşamadıkları için sağlıklı sonuçlar çıkmamıştır. Bu yüzden KBB’ye belli bir ücret ödeyerek kredi notu hesaplama hizmeti almaktadırlar. Bu puanlama sistemi sadece bireysel müşterilerle sınırlı değildir. Büyük şirketler ve devletlere not veren kuruluşlar da vardır.

  Kredi notu hesaplama işlemi için size ait geçmiş kredi ve kredi kartı bilgileriniz göz önünde bulundurulur. 0 ile ortalama 1400 arasında aldığınız puan türünün hesaplanması ile kredi risk durumunuz ortaya çıkar.

  Kredi Notu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Kredi notuıana yükseltmek için tüm borçlarınızı yani kredi kartı ve faturalarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kredi notunuz yükselecektir. Var olan hesabınız dışında  yeni bir kredi kartı alıp bu kredi kartına ait borçlarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıldır?

  0-500: Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür.

  500-800: Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür.

  800-1100: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur.

  1100-1400: Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır.

  1400 ve üzeri: Tüm bankalardan kredi kullanabilen ve düşük faiz ile kredi alabilen gruptur.

  E-devlet Üzerinden Kendi Kredi Risk Durumunu Sorgulama

  e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu sorgulamanız mümkündür. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili sayfaya girerek başvuru yapmanız gerekir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ sayfasına ulaşabilirsiniz. 

  Risk Merkezi Raporu Başvurusu için tıklayınız.

  Bu sayfa dışında bankaların resmi internet sayfalarında kredi notu hesaplama uygulamaları mevcuttur. Çalıştığınız bankaya ait resmi internet sayfasına girerek sorgulama yapabilirsiniz.