İçeriğe geç

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

  Kredi çekmek isteyen kişiler kredi notlarını nasıl sorgulayabileceklerini merak ederler. Bankalar başvurunuz sırasında bunu sizin için yapar ancak kabul edilmeyecek bir başvuru yapmadan önce kredi notunu artırmak için kaç olduğunu sorgulamak isteyenler olabilir. Düşük ve orta riskli grupta olan kişiler bazı kurallara uyarak kredi notlarını yükseltebilirler. Yükselmeme durumunda kredi almaları zorlaşır. Hatta hiç alamayabilirler.

  Tüm finansal geçmiş ve bankalarla olan ilişkiler bir kuruluş tarafından toplanır ve tutulur. Gerektiğinde kişinin bankalar ile ilgili ödeme ve diğer durumları değerlendirilerek, ortaya bir rapor çıkarılır. Rapor kişinin kredi alması durumunda ödeme yapabilme durumunu ortaya koyar. Kredi notu çoğu banka tarafından en önemli kriter olarak görülür. Ancak bazı bankalar biraz daha farklı düşünerek ikinci plana alabilirler. Bu tamamen bankanın inisiyatifine bağlıdır. Kredi notu tamamen size özeldir ve sizin bankalara ve faturalarınıza karşı olan ödeme hassasiyetinizi ilk önce dikkate alarak hesaplanır. Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan diğer kriterler ve yüzdeleri şu şekildedir:

  • Findeks Kredi Notu’nun %35’ini Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları,
  • %35’i Mevcut Hesap ve Borç Durumu,
  • %10’u Kredi Kullanım Yoğunluğu,
  • %11’i Yeni Kredili Ürün Açılışları,
  • %9’u ise diğer unsurlar oluşturmaktadır.

  En büyük kısım ödeme alışkanlıkları ile ilgilidir. Daha sonra hesap ve borç durumunuza bakılır. Bu ikisi oldukça önemli kriterlerdir. Diğer kriterlere ise puanınızı biraz daha artırmak için dikkate alınması gerekir.

  E- Devlet ile Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

  Kendi kredi notunuzu ayda bir kere olmak koşuluyla e-devlet kapısı sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bireysel kişiler için oldukça güzel bir imkandır. KKB ve diğer kuruluşlar kredi notunu belli bir ücrete tabi tutarak hesaplar ve size verirler. Ancak e-devlet sistemi kişiler için büyük bir kolaylık sunmuştur. Kendi kredi riskinizi hesaplayarak durumunuzu görebilir, gerekli düzenlemeleri yaparak artırabilirsiniz.

  E- devletten kredi notu sorgulamanın aşamaları şöyledir:

  • Öncelikle e-devlet kapısı kurumsal internet sitesine girin.
  • Sonra elinizdeki T.C. kimlik numaranız ve e-devlet giriş şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • E-devlet sisteminde arama kısmına ‘Kredi notu sorgulama’ yazarak ilgili sayfaya ulaşın.
  • Gelen sayfadan sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girin. Sorgulama işleminizin sonucunda kredi notunuzu görebilirsiniz.

  E-devlet dışında bazı bankalar müşterilerine ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedirler. Çalıştığınız yada kredi almayı düşündüğünüz bankaya ulaşarak bilgi alabilirsiniz.