İçeriğe geç

Plakadan OGS Sorgulama

  Plaka bilginiz ile OGS kartınıza ait borcunuzu yada bakiyenizi sorgulamak istiyorsanız, bu oldukça kolay bir yöntemdir. Size makalemizde bu işlem için ne yapabileceğinizi anlatacağız. Daha önce OGS sistemi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

  OGS Sistemi Nedir?

  Otoban yada köprülerden geçiş yaparken kullanılan Otomatik Geçiş Sistemi, sürekli bu yolları kullanan kişiler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu geçiş noktaları belli ücretler karşılığında kullanılmaktadır. Bu ücreti ödemek içinde oluşturulan otomatik geçiş sistemleri kullanılmaktadır. Geçiş sistemleri otomatik olarak sizin kartınızdan bakiye düşer. Eğer yetersiz bakiye olursa cezai işleme kadar giden işlemler uygulanır. Bir defaya mahsus böyle bir durumla karşılaşmak ile, defalarca karşılaşmak arasında fark vardır. Sürekli yetersiz bakiye yada farklı geçiş noktalarından geçme durumu olursa, kartınıza çeşitli cezalar kesilir. Bu yüzden OGS bakiyenizi düzenli olarak kontrol etmenizde fayda vardır. Bu kontrollerden en merak edileni plaka ile yapılan sorgulamadır. Plakadan OGS Bakiye Sorgulama işlemi için makalemizden faydalanabilirsiniz.

  Plakadan OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

  OGS bakiyenizi ve varsa cezalarınızı görebilmek için plakanız ile sorgulama yapabileceğiniz bir sayfa vardır. Kara Yolları Genel Müdürlüğüne ait bu sayfaya girerek, sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızla ilgili şu bilgilere ulaşabilirsiniz : Eğer ceza ihlaliniz varsa; ne kadar ceza aldığınız, hangi tarihte ceza aldığınız, ne kadar süre içinde cezanızı ödemeniz gerektiği gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bu sorgulamayı aracınızın plakasını girerek yapmalısınız.

  E-devlet Üzerinden Plakadan OGS Sorgulama

  Bu işlem için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Geçiş İhlal İnternet Sayfasına Girerek Plakadan OGS Sorgulama

  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Karayolları Genel Müdürlüğüne ait Geçiş İhlal Sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Buradan geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz. Böylece bakiye durumunuzu tahmin etmiş olursunuz.

  Bunların dışında bankalara otomatik ödeme talimatı vererek, oldukça kolay bir şekilde bakiyenizi kontrol altına alabilirsiniz. Düzenli olarak bakiye yüklemesi yapıldığı için asla yetersiz bakiye hatası almazsınız. Bu yöntem oldukça kolay ve kullanışlıdır. Günümüzün koşturmacasında unutma ihtimalinizi ortadan kaldıran ve sizi kurtaran bir yöntem olacaktır.