İçeriğe geç

Şartlı Sağlık Parası Nasıl Alınır?

  TC vatandaşı olan ve maddi yetersizlik çeken ailelerin çocuklarına yönelik sağlık yardımıdır. Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin nasıl başvurup nasıl sorgulama yapacaklarına dair bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

  Şartlı Sağlık Parası Nasıl Alınır?

  Eğer devletten herhangi bir alanda yardım alıyorsanız şartlı sağlık parası almak için başvuru oluşturabilirsiniz. Bu hakka sahipsiniz demektir. Maddi durumunuz asgari ücretin çok altındaysa ve sigortanız yoksa bu konuda başvuru oluşturabilirsiniz. Şartlı sağlık parası almak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • İkamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına gidip başvuru oluşturulabilir.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında daha önceden kaydınız yok ise size verilen başvuru kayıt formu, dilekçe ve şartlı eğitim – sağlık hak sahibi sözleşmesi formlarını doldurmalısınız.
  • Eğer daha önceden kaydınız varsa sadece başvuru dilekçesi doldurmalısınız.

  Bu şekilde kolayca şartlı sağlık parası için başvurabilirsiniz. Başvuru sonrası sorgulama işlemi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Şartlı sağlık sigortası başvuru sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
  • Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet giriş ekranına ulaşın ve giriş bilgilerini kullanarak sisteme girin.

  e-devlet internet sitesi için buraya tıklayınız.

  • Ekranın sağ üst kısmında bulunan e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası kullanarak giriş işleminizi tamamlayın.
  • Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yada arama kısmına şartlı sağlık yardımı yazarak sorgulama sayfasına ulaşın.

  Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Karşınıza gelen sayfada şartlı çocuk sağlık yardımı ile ilgili detaylar bulunur. Buradan başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.
  • Sonucunuzun olumlu yada olumsuz olması durumunda her iki sonuçda ekranda yazar. Böylece yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınızı görebilirsiniz.

  Şartlı sağlık yardımından faydalanmak için başvuru yapan kişiler e-devlet kapısının mobil uygulamasını kullanarakta şartlı sağlık yardımı başvuru sonucu sorgulaması yapabilirler. Bu işlem için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirler. Bu bağlantıları kullanarak akıllı cihazınıza indirceğiniz mobil uygulama yardımı ile şartlı sağlık sigortası yardımı için yapılan başvurunun sonucu görülebilir.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.