İçeriğe geç

Ptt Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Doğum yapan kadınlar, devletten doğum yardımı alırlar. Bu hak bebeğin doğması ile verilir. Doğum parası devlet tarafından PTT’ye yatırılır. Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin doğum raporu ve kimlik numarası ile başvuru yapılması gerekir. Belgeleri hazırladıktan sonra başvuru dilekçesi hazırlanıp İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden birisine teslim edilir. Bu aşamadan sonra doğum parası PTT işyerlerinden çekilebilir. Doğum parasının durumunu sorgulamak için kullanılabilecek bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemleri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  Ptt Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Ptt İşyerlerinden PTT Doğum Parası Sorgulama
  • PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Ptt Doğum Parası Sorgulama
  • E-Devlet Aracılığı İle Ptt Doğum Parası Sorgulama

  Ptt İşyerlerinden PTT Doğum Parası Sorgulama

  Başvurunuzu yaptıktan sonra onaylanıp onaylanmadığı yada doğum parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT İşyerlerinden birisine gidebilirsiniz. Burada kimlik bilgileriniz ile doğum parası sorgulama işlemi yapılabilir. Yapmanız gereken size en yakın PTT işyerine giderek görevlilere doğum parası başvurunuz olduğunu, doğum parasının yatıp yatmadığını sorabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile sorgulama yaparak size son durumu bildireceklerdir. Eğer para yattıysa buradan çekerek doğum paranızı alabilirsiniz. Size en yakın PTT işyerinin adres bilgisi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Tüm üye işyerlerini görmek için tıklayınız.

  PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Ptt Doğum Parası Sorgulama

  Telefon ile PTT müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. PTT müşteri hizmetleri numarası şu şekildedir:

  PTT müşteri hizmetleri numarası : 444 1 788

  Aradıktan sonra size kimlik bilgileriniz sorulabilir. Bu bilgileri verdikten sonra doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

  Aile ve Sosyal İşler Bakanlığının ALO 144 Hattını Arayarak Doğum Parası Sorgulama

  Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın Alo 144 adlı hizmet hattını arayarak doğum parasının durumunu sorabilirsiniz.

  E-Devlet Aracılığı İle Ptt Doğum Parası Sorgulama

  e-devlet kapısı sistemini kullanarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem için e-devlet resmi internet sitesi yada mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Yapmanız gerekenler ; internet sitesinden yada mobil uygulamadan giriş sayfasına gelin ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın. Daha sonra arama kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazın. Karşınıza bakanlıkla ilgili sorgulama sayfaları listenelecektir. Doğum parası sorgulama kısmından başvurunuzun durumunu görebilirsiniz.