İçeriğe geç

Satranç UKD Nereden Bakılır?

  Lisanslı satranç oyuncularının oynadığı turnuvalardaki başarıları dikkate alınarak hesaplanan bir puandır. UKD puanı Ulusal Kuvvet Derecesinin kısaltılmışıdır. UKD puanı satranç oyuncusunun ne kadar iyi bir oyuncu olduğun gösterir. Ancak UKD kodu her satranç oyuncusu için hesaplanmaz. Bunu niçin bazı kriterlere uyulması gerekir. Bu kriterlere uyan oyuncuların puanları hesaplanabilir. Aranan kriterler şu şekildedir:

  • Oyuncunun TSF lisansına sahip olması gerekir.
  • En az yedi maç yapmış olması gerekir.
  • 1000 üzeri performans puanı olması gerekir.

  Bu kriterlere sahip satranç oyuncuların katıldıkları turnuvalarda aldıkları başarıları puan olarak hesaplanır.

  Satranç UKD Nereden Bakılır?

  Ulusal kuvvet derecesi (UKD) puanını sorgulamak isteyen satranç oyuncuları aşağıdaki adımları izleyebilir:

  • İlk olarak sorgulama sayfasına ulaşılması gerekir. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak TSF’nin resmi internet sitesinde bulunan sorgulama sayfasına ulaşın.

  Satranç UKD sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen TC kimlik numarası ve soyadı bilgilerinden birisini doğru şekilde girin. İkisini girmenize gerek yoktur ancak TC kimlik numarası daha garantidir. Soyadı benzerliklerinden sorun yaşanabilir.
  • Göster butonuna tıklayın.
  UKD sorgulama işlemini sadece TSF lisanslı satranç oyuncuları yapabilir. Lisanslı olmayan oyuncuların puanları hesaplanmaz. Satranç UKD puanına bu şekilde bakılır. Nereden bakıldığını merak edenler yukarıdaki işlemleri takip ederek kolayca puanlarını görebilirler.

  UKD sorgulama puanı hesaplanırken il temsilciliklerinden turnuva bilgileri alınır ve turnuva bilgileri esas alınarak hesaplama yapılır. Hesaplamaya katılacak olan yarışmacılar belirlenir ve hesaplama yapılır. Daha sonra puanlar açıklanır. Hesaplanan puanlar TSF internet sitesinde bulunan Turnuva Askı Listeleri kısmında ilan edilir.  Bu puan satranç oyuncusunun başarısını gösterir. Güçlü bir rakip yenilmişse puan daha fazla olur. Bu yüzden oyun oynanan rakibin güçlü olması önemlidir.  Eğer güçlü olmayan bir rakibe yenilirse puan düşer.

  UKD puanı sadece turnuvada oynayarak artırılmaz. Turnuvalar dışında puan artırmak isteyen oyuncular bunun için Satranç Akademi internet sitesine girerek burada bulunan online dersleri alarak puanlarını artırabilirler. Testler aşamalardan oluşur. Bu aşamalar ve kazanılacak olan puanlar şu şekildedir:

  • Beyaz piyon 1000 UKD
  • Gümüş at 1100 UKD
  • Gümüş fil 1200 UKD

  Satranç Akademi internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.