İçeriğe geç

UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

  UKD Ulusal Kuvvet Derecesi demektir. Ulusal Kuvvet Derecesi satranç oynayan sporcuların seviyelerini belirlemek için kullanılan bir sistemdir.  Satranç turnuvalarına katılan sporcuların müsabakalarda aldıkları puanlar ayrı ayrı hesaplanarak seviyeleri belirlenir. UKD puanını merak eden satranç oyuncuların öğrenmek için nereden nasıl sorgulama yapabileceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

  UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

  UKD puanı sorgulama işlemini TSF sporcu lisansına sahip olan satranç oyuncuları yapabilir. Bu oyuncuların puanlarının hesaplanması için en az yedi maç yapmış ve 1000 üzeri performans göstermiş olmaları gerekiyor. Bu iki şart oluşmamışsa puan hesaplanmaz. Eğer sorgulama yaptığınızda puanınızı görmüyorsanız henüz hesaplanmamış olabilir. Bunun için bekleyen turnuvalar kısmına bakarak beklemede olan turnuva olup olmadığını görebilirsiniz.

  UKD puanını sorgulamak isteyen satranç oyuncuları aşağıdaki adımları izleyebilirler:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak TSF’nin resmi internet sitesine ulaşın.

  UKD sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Karşınıza UKD sorgulama sayfası gelecektir.
  • Bu sayfada sizden istenen TC kimlik numarası ve soyadı bilgilerinden birisini doğru şekilde girin.
  • Göster butonuna tıklayın.
  • İki seçenekten birisini doldurmanız yeterlidir. İkisini girmenize gerek yoktur.
  UKD sorgulama işlemini sadece lisanslı satranç oyuncuları yapabilir.

  UKD Puanı Nasıl Hesaplanır?

  UKD sorgulama puanı hesaplanırken il temsilciliklerinden turnuva bilgileri alınır ve turnuva bilgileri esas alınarak hesaplama yapılır. Hesaplamaya katılacak olan yarışmacılar belirlenir ve hesaplama yapılır. Daha sonra puanlar açıklanır. Hesaplanan puanlar TSF internet sitesinde bulunan Turnuva Askı Listeleri kısmında ilan edilir.  Bu puan satranç oyuncusunun başarısını gösterir. Güçlü bir rakip yenilmişse puan daha fazla olur. Bu yüzden oyun oynanan rakibin güçlü olması önemlidir.  Eğer güçlü olmayan bir rakibe yenilirse puan düşer.

  UKD puanı sadece turnuvada oynayarak artırılmaz. Turnuvalar dışında puan artırmak isteyen oyuncular bunun için Satranç Akademi internet sitesine girerek burada bulunan online dersleri alarak puanlarını artırabilirler. Testler aşamalardan oluşur. Bu aşamalar ve kazanılacak olan puanlar şu şekildedir:

  • Beyaz piyon 1000 UKD
  • Gümüş at 1100 UKD
  • Gümüş fil 1200 UKD

  Satranç Akademi internet sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

  Derslerle kuvvet derecelerini 1000 UKD ile 1200 UKD arasına yükselten sporcular kategorilerine göre “Beyaz Piyon”, “Gümüş At” ve “Gümüş Fil” unvanlarına sahip olabileceklerdir.