İçeriğe geç

Kredi Notuna Nasıl Bakılır?

  Kredi notu ya da kredi puanı, kişilerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali işlemlere bakılarak, kişinin ödeme konusundaki davranışına bakılan ve çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Kredi Notu, diğer bir ifade ile kredi başvurusu yaptığınızda tüm bankaların baktığı referans notudur. Bu nota göre kredi alıp alamayacağınız belirlenir. Kredi notunuzun yetersiz olması durumunda kredi alamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzun iyi olması için bankaya olan borçlarınızı ve faturalarınızı vaktinde ödemelisiniz. Düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürecektir. Ancak düzenli yapılan ödemeler ile kredi notunuz yükselecektir. Düşük olan kredi notunuzu yine ödemelerinizi vaktinde yaparak yükseltmeniz mümkündür. Kredi almak istiyorsanız ve kredi notunuzu merak ediyorsanız aşağıdaki yollardan öğrenebilirsiniz.

  E-devlet Üzerinden Kredi Notuna Nasıl Bakılır?

  e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu sorgulamanız mümkündür. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili sayfaya girerek başvuru yapmanız gerekir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ sayfasına ulaşabilirsiniz. 

  Risk Merkezi Raporu Başvurusu için tıklayınız.

  Bankaların İnternet Siteleri Üzerinden Kredi Notuna Nasıl Bakılır?

  Bu sayfa E-devlet dışında bankaların resmi internet sayfalarında kredi notu hesaplama uygulamaları mevcuttur. Çalıştığınız yada kredi almak istediğiniz bankaya ait resmi internet sayfasına girerek sorgulama yapabilirsiniz.

  Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıl Yorumlanır?

  Eğer kredi notunuz;

  0-500 arasında ise kredi alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Alamayabilirsiniz.

  500-800 arasında ise kredi alamama ihtimaliniz yüksektir ancak bu riske rağmen ipotek yada kefil gösterebilirseniz, kredi verilebilir. Bu puanı alanlar için azda olsa ümit vardır.

  800-1100 arasında ise kredi alma ihtimaliniz vardır. Az riskli bir grupta olduğunuz için kredi alma ihtimaliniz diğerlerine göre yüksektir.

  1100-1400 arasında ise kredi alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü ödemelerinizi zamanında yapan, bankalar ile sorun yaşamayan birisiniz. Kredi notunuz iyi olduğu için kredi alabilirsiniz.

  1400 ve üzerinde ise tüm bankalardan kredi alabilirsiniz. Üstelik aldığınız krediyi düşük faiz ile alırsınız. Oldukça şanslı bir gruptasınız.

  Bu puanlama sistemi sadece bireysel müşterilerle sınırlı değildir. Büyük şirketler ve devletlere not veren kuruluşlar da vardır. Kişi ayırt edilmeden herkesin kredi notu hesaplanır ve ona göre kredi verilir.