İçeriğe geç

Urfa Kart (Bakiye Sorgulama & Yükleme)

  Urfa Kart, Urfa ili kapsamında faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında verilen hizmetlerde kullanılan ulaşım kartıdır. Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından halka sunulan elektronik biniş kartı sayesinde toplu ulaşım araçlarında ödemeler sistemli olarak yapılmaktadır. Böylelikle vatandaşlara Urfa Kart ayrıcalığıyla güvenli ulaşım hizmeti sunulmaktadır. Kolay ve ekonomik ulaşım hizmetinden yararlanmak için elektronik biniş kartı temin etmeniz gerekmektedir.

  Urfa Kart Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen internet hizmetleri ile kart bakiye sorgulama işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. İnternet sitesinde yer alan sorgulama bölümünden “Bakiye Sorgulama” seçeneğine tıklayarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Size ait Urfa Kart üzerinde yer alan kart numarasını sizden istenen bölüme girerek bakiye sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Nakit Para İle Urfa Kart TL Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Urfa Kart içine TL yükleme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar için BELSAN tarafından şehrin belirli yerlerine yerleştirilen kioks adı verilen nakit para yükleme cihazları aracılığıyla 7/24 tüm vatandaşlar ihtiyaç duydukları takdirde kart dolumu işlemini gerçekleştirebilirler. Kioks cihazları Aktarma Merkezi 1 (T1), Aktarma Merkezi 2 (T2) ve Osmanbey Kampüsünde hizmete açıktır. Şehir içindeki elektronik kart yükleme cihazlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bulunduğunuz bölgeye en yakın dolum merkezini harita üzerinden öğrenmek için http://urfakart.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  Kişiselleştirilmiş Urfa Kart Alımı

  Urfa Kart kişiselleştirilmiş tarifeler tam kart ve indirimli kart olmak üzere iki çeşit tarife uygulanmaktadır. Urfa Belediye Meclisi tarafından yolcu taşımacılığı tarifeleri belirlenmektedir. Urfa Kart ulaşım tarifesi için il içi sicil tam ücret ile öğrenci indirimli ücreti olarak iki tarife şeklinde belirlenmiştir. Öğrencilerin faydalanabileceği indirimli Urfa kartı temini için; herhangi bir belge talebi olmadan MEBSİS Sistemi üzerinden kart vize işlemleri halledilip öğrencilere kolaylık sağlanmaktadır. Diğer tarifelerden yararlanarak Urfa Kart sahibi olmak isteyen kişiler, vize işlemleri için gerekli evraklar ile birlikte Urfa Kart satış ve dolumu gerçekleştirilen bayilere müracaat edilmesi gerekmektedir.

  Ücretsiz Urfa Karttan Kimler Faydalanabilirler?

  Ücretsiz olarak Urfa Karttan yararlanacak kişilerin en başında 65 yaş ve üstü vatandaşlar gelmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla düzenlenen bu uygulamalar sayesinde ücretsiz yolculuk gerçekleştirebilmek için Urfa Kart vizeleri ücretsiz seyahat kartına çevrilmektedir. Ücretsiz Urfa kartı temin etmek için gereken belgelerle ve kimlik belgesiyle başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz binişten faydalanabilecek kişiler şunlardır;

  • Elektronik biniş kartı avantajından %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar,
  • Urfa Kart hizmetinden resmi üniformalı polis memurları, belediye zabıta görevlileri ve dağıtımcı olarak hizmet veren PTT kargo çalışanları,
  • Başbakanlık sarı basın kartına sahip olan kişiler,
  • Şehir içinde kurulu olan gazeteciler cemiyeti üyeleri,
  • Kanunda belirtilen diğer ücretsiz biniş hakkına sahip olan kişiler yararlanabilmektedir.

  İnternet Üzerinden Bakiye Yükleme İşlemi

  Seyahat için gerekli olan Urfa Karta mobil olarak bakiye yüklemesi hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Elektronik kart olan Urfa Kart için bayiler haricinde mobil uygulama hizmeti kullanım kolaylığı sayesinde online olarak işlemlerin kısa sürede tamamlanmasına imkan sağlanmaktadır. Online olarak yapılan bakiye yüklemelerinden sonra toplu taşıma araçlarında yer alan cihazlar ile dolumun aktivite edilmesi ile güncel bakiye kullanılmaya devam edilebilir. Ayrıca https://www.akillibiletim.com/ web adresinden bağlı bulunduğunuz il ve kart numaranızı belirtilen yerlere girerek online bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Urfa Kart Cepte Uygulaması

  Şanlıurfa vatandaşları için ulaşım kolaylığı sağlayan bir cep uygulaması hizmete sunulmuştur. Google Play üzerinden “URFA ULAŞIM” olarak erişebileceğiniz mobil uygulama sayesinde ihtiyaç duyduğunuz birçok bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Urfa Kart hizmetlerini mobil olarak sürdürebileceğiniz bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.