İçeriğe geç

Vatandaşlık Sorgulama

  Vatandaşlık doğum yoluyla kazanılan bir haktır. Ancak sonradan başvuru yoluyla da bir ülkenin vatandaşı olunabilir. Yabancıların Türkiye vatandaşı olmak için yaptığı başvurular incelenir ve kabul için gereken şartlar karşılanıyorsa vatandaşlık hakkı verilir. Türk vatandaşlığı için başvuru yapanlar sonucunu öğrenmek için sorgulama yapabilirler. Vatandaşlık başvurusu yapabilecek kişiler bu hakkı bazı yollarla kazanmış olan kişiler olabilir. Mesela yatırım yaparak bu yolla Türk vatandaşı olmaya hak kazanmak, evlilik ile Türk vatandaşı olmaya hak kazanmak gibi durumlar vardır. Diğer vatandaşlık hakkı doğuran durumlar şöyle sıralanabilir: Evlat edinilme, seçme hakkı ile kazanma, göçmen olarak gelme, sonradan başvuru ile kazanma gibi durumlar vardır.

  Bu kişiler kazandıkları hakları için vatandaşlık başvurusu yapabilirler. Bunların dışında Türkiye’de kalmak ve çalışmak yaşamak isteyenler de olabilir. Bu kişilerde vatandaşlık başvurusu yapabilirler. Yaptıkları başvurunun sonucunu online olarak bu şekilde sorgulamak mümkündür.

  Vatandaşlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İnternet Sitesinden Vatandaşlık Sorgulama
  • e-devlet Üzerinden Vatandaşlık Sorgulama

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İnternet Sitesinden Vatandaşlık Sorgulama

  Vatandaşlık başvuru durumunu sorgulamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesini kullanabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Bu işlem için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşmalısınız.

  www.nvi.gov.tr web adresi için tıklayınız.

  • e-hizmetler / e-sorgulamalar yolunu izleyerek gelen sayfadan Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama bağlantısına tıklamalısınız.
  • Sayfada sizden başvuru numarası, doğum tarihi bilgileriniz istenir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girerek vatandaşlık başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

  Vatandaşlık Başvuru Sorgulama sayfasına hızlı bir şekilde ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  e-devlet Üzerinden Vatandaşlık Sorgulama

  e-devlet kapısı sistemi üzerinden vatandaşlık sorgulama hizmeti yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine bağlantı verilmek suretiyle yapılmaktadır. Bu nedenle e-devlet kapısı sistemini kullanırken sadece sorgulama sayfasına ulaşmak için burayı kullanabilirsiniz.

  e-devlet vergi borcu sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Mobil uygulama ile yine aynı sayfaya ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan e-devlet mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.